Skip to main content
فهرست مقالات

مناطق آزاد ایران استعداد تبدیل شدن به مرکز تجارت خاورمیانه را دارد

مصاحبه شونده:

ISC (4 صفحه - از 22 تا 25)

کلید واژه های ماشینی : صادرات ، مناطق آزاد ، مناطق آزاد ایران استعداد تبدیل ، واردات کالا ، مناطق آزاد تجاری ، واردات کالا از مناطق آزاد ، صادرات کالاهای صنعتی و تبدیلی ، اقتصادی ، ایجاد مناطق آزاد تجاری ، فعالیت مناطق آزاد تجاری

گسترش صادرات و افزایش سهم در تجارت جهانی از اهداف‌ عمدهء اقتصادی بسیاری از کشورهای درحال توسعه و تازه صنعتی‌ شده جهان می‌باشد.برای دستیابی به رشد و توسعهء اقتصادی‌ پایدار،اتکاء به بازار داخلی و تقاضای محدود آن کافی نیست و دور ماندن از رقابت بین المللی،حتی مصرف‌کنندگان داخلی را نیز مجبور به استفاده از کالای نامرغوب و فاقد کیفیت استاندارد می‌کند،گذشته از آن با محدودیت تقاضای بازار داخلی راه برای‌ گسترش سرمایه‌گذاری‌های مولد،اشتغال کامل عوامل تولید و بهره‌برداری بهینه از منابع و توانمندی‌های اقتصادی،مسدود می‌گردد.لذا برنامه‌ریزان و سیاست‌گزاران اقتصادی توجه به‌ بازارهای جهانی را در طراحی برنامه‌های خود همواره مدنظر دارند. از حدود چهل سال پیش،ایجاد مناطق آزاد تجاری برای‌ دسترسی به سرمایه‌گذاری‌های خارجی و انتقال فن‌آوری مدنظر بسیاری از مسؤولان اقتصادی کشورها از جمله کشورهای درحال‌ رشد قرار گرفت و تجربیات موفقی نیز در تشکیل مناطق پردازش‌ صادرات در گوشه و کنار جهان به‌ویژه در شرق آسیا به دست‌ آمده است. در ایران نیز مناطق آزاد تجاری-صنعتی با هدف تسریع در انجام امور زیربنایی،عمران و آبادی،رشد و توسعهء اقتصادی، سرمایه‌گذاری و افزایش درآمد عمومی،ایجاد اشتغال سالم و مولد،تنظیم بازار کار و کالا،حضور فعال در بازارهای جهانی و منطقه‌ای،تولید و صادرات کالاهای صنعتی و تبدیلی و ارایهء خدمات‌ عمومی تشکیل شده است. دربارهء فعالیت مناطق آزاد تجاری-صنعتی کشور،دستاوردهای‌ آن،موانع موجود برای رشد صادرات این مناطق و....،خبرنگار نشریه«بررسی‌های بازرگانی»با مهندس مرتضی الویری دبیر شوری عالی مناطق آزاد گفت‌وگویی دارد که باهم می‌خوانیم.

خلاصه ماشینی:

"مناطق آزاد ایران استعداد تبدیل شدن به مرکز تجارت خاورمیانه را دارد (به تصویر صفحه مراجعه شود) اشاره: گسترش صادرات و افزایش سهم در تجارت جهانی از اهداف عمدۀ اقتصادی بسیاری از کشورهای درحال توسعه و تازه صنعتی شده جهان می‌باشد. از حدود چهل سال پیش،ایجاد مناطق آزاد تجاری برای دسترسی به سرمایه‌گذاری‌های خارجی و انتقال فن‌آوری مدنظر بسیاری از مسؤولان اقتصادی کشورها از جمله کشورهای درحال رشد قرار گرفت و تجربیات موفقی نیز در تشکیل مناطق پردازش صادرات در گوشه و کنار جهان به‌ویژه در شرق آسیا به دست آمده است. در کشور ما اگرچه فقط پنج سال از تصویب قانون مناطق آزاد می‌گذرد اما در همین مدت کم و با وجود تنگناها و مشکلات متعدد،خوشبختانه صادرات کالا از این مناطق از سال 1375 شروع شده و به سرعت درحال افزایش است. *با وجود فعالیت پنج سالۀ مناطق آزاد تجاری-صنعتی ایران و تنگناها و مشکلات متعدد آن،در زمینۀ همکاری‌های اقتصادی و مشارکت ایرانی و خارجی بیش از سی پروژه در مناطق آزاد درحال انجام است. *آیا قوانین و مقررات تدوین شده در مورد مناطق آزاد برای فعالیت بخش دولتی و خصوصی در زمینۀ صادرات کافی به نظر می‌رسد؟در غیر این صورت ضعف‌های موجود را بیان فرمایید. آیا باید سیاست‌های بازرگانی را در این جهت تغییر داد یا قوانین و مقررات کنونی کافی است؟ *اگر منظور واردات مواد اولیه برای تولید در منطقۀ آزاد باشد،این کار در حال انجام است. *مناطق آزاد تجاری ایران از نظر موقعیت جغرافیایی و دسترسی به کشورهای آسیای میانه،انرژی و مواد اولیه ارزان و نیروی انسانی با قیمت مناسب،استعداد لازم برای آنکه به مرکز تجارت خاورمیانه تبدیل شود را دارد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.