Skip to main content
فهرست مقالات

با اتخاذ سیاست های صحیح، جایگاه فرش ایران اعتلا می یابد

مصاحبه شونده:

ISC (6 صفحه - از 48 تا 53)

کلید واژه های ماشینی : فرش ، صادرات فرش ، فرش ایران ، بخش صادرات فرش ، اتحادیۀ صادرکنندگان فرش ایران ، صادرکنندگان ، هیأت‌رییسه اتحادیهء صادرکنندگان فرش ایران ، فرش ایران اعتلا ، رشد صادرات غیرنفتی ، جایگاه فرش ایران

رشد صادرات غیرنفتی از اهداف عمدهء راهبردهای تجارت خارجی کشور به حساب می‌آید که‌ متأسفانه در سال‌های اخیر تحت تأثیر شرایط درونی و بیرونی متوقف شده است.با وجود آنکه هنوز بخش‌ عمده‌ای از صادرات غیرنفتی را کالاهای سنتی به‌ویژه فرش دستباف تشکیل می‌دهد،اما بی‌توجهی نسبت به‌ رفع مشکلات صدور این دستمایهء هنر ملی،سبب شده‌ که صادرات فرش نیز با رکود عمیقی روبه‌رو شود. در زمینهء سیاست‌های تجارت خارجی به‌ویژه در بخش صادرات فرش،خبرنگار نشریه«بررسی‌های بازرگانی» با دکتر کیخسرو سبحه عضو هیأت‌رییسه اتحادیهء صادرکنندگان فرش ایران‌ گفت‌وگویی دارد که باهم‌ می‌خوانیم:

خلاصه ماشینی:

"با اتخاذ سیاست‌های صحیح، جایگاه فرش ایران اعتلا می‌یابد اشاره: رشد صادرات غیرنفتی از اهداف عمدۀ راهبردهای تجارت خارجی کشور به حساب می‌آید که متأسفانه در سال‌های اخیر تحت تأثیر شرایط درونی و بیرونی متوقف شده است. در زمینۀ سیاست‌های تجارت خارجی به‌ویژه در بخش صادرات فرش،خبرنگار نشریه«بررسی‌های بازرگانی» با دکتر کیخسرو سبحه عضو هیأت‌رییسه اتحادیۀ صادرکنندگان فرش ایران گفت‌وگویی دارد که باهم می‌خوانیم: (به تصویر صفحه مراجعه شود) *تأثیر سیاست‌های ارزی و تجاری به‌ویژه از آغاز دهه 70 تاکنون بر صادارت فرش ایران چه بوده است؟ *متأسفانه از ابتدای سال 1374 سیاست‌ها انقباضی گردید و روند صعودی که تا سال 1373 ادامه داشت،تبدیل به نزولی شد. اولا بهترین بازارهای فرش در جهان تا به حال دست ایران بوده است،اگرچه این نقش اکنون در معرض خطری جدی قرار گرفته است،ولی با اتخاذ سیاست‌های صحیح می‌توان این‌جایگاه را حفظ نموده و اعتلا بخشید. (به تصویر صفحه مراجعه شود) *صادرکنندگان فرش نسبت به سیاست‌های تجاری و ارزی حاکم‌بر صادرات چه نظری دارند؟آنها چه راهبردهایی را برای رونق تجارت فرش ضروری می‌دانند و چه توصیه‌هایی به سیاست‌گزاران این امر دارند؟ *در یک کلام می‌توان گفت که آنها نه بی‌اعتقاد،بلکه دلسرد هستند. کدام یک از این تشریفات زاید و قابل رفع است؟ *صادرات فرش با وانع دست‌وپاگیر و از آن مهم‌تر با بینشی ناصحیح نسبت به صادرکننده روبه‌روست صادرکننده‌ای که با سرمایۀ شخصی و استعداد و مدیریت خود خطر را به جان می‌خرد و بدون دریافت یارانه و کمکی از طرف دولت به بازارهای جهانی وارد می‌شود و خطر می‌کند، خود یک معدن باارزش است و نباید او را با اقدامات حساب‌نشده دلسرد نمود و از گردونه خارج کرد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.