Skip to main content
فهرست مقالات

راه های افزایش سهم ایران در تجارت جهانی از نظر کارشناسان

ISC (3 صفحه - از 27 تا 29)

کلید واژه های ماشینی : صادرات غیرنفتی ، سهم ایران در تجارت جهانی ، افزایش سهم ایران در تجارت ، نفت ، راه‌های افزایش سهم ایران ، رشد صادرات غیرنفتی ، اقتصادی ، کارشناسان ، کارشناسان اقتصادی راهکارهای افزایش سهم ، رشد سهم ایران در تجارت

با وابستگی بیشتر اقتصاد ایران به ارز حاصل از صادرات نفت در نیم قرن اخیر و افت‌وخیزهای قیمت آن در بازار جهانی که اثرات مستقیم بر روند توسعهء دیگر بخش‌های‌ اقتصاد بجا نهاده است،امروزه موضوع تغییر ساختار تجاری و افزایش سهم ایران در تجارت‌ جهانی به‌طور جدی در محافل اقتصادی مطرح می‌باشد. هنوز حدود 70 تا 80 درصد درآمد ارزی ایران از صادرات نفت خام به دست می‌آید و تلاش‌های انجام شده در راستای اصلاحات زیرساختی و روبنایی نتوانسته تحولی چشمگیر در رشد سهم ایران در تجارت جهانی و به‌ویژه افزایش صادرات غیرنفتی به‌وجود آورد. طرح ساماندهی اقتصاد نیز دیدگاه خاصی را نسبت به صادرات غیرنفتی و کاهش وابستگی‌ به درآمد ارزی حاصل از صادرات نفتی ابراز می‌دارد که تقریبا در راستای فعالیت‌های انجام‌ شده در گذشته‌است. خبرنگار نشریه«بررسی‌های بازرگانی»در نظرسنجی از کارشناسان اقتصادی راهکارهای‌ افزایش سهم ایران در تجارت جهانی و رشد صادرات غیرنفتی را جویا شده است.ماحصل این‌ نظرسنجی را با یکدیگر می‌خوانیم.

خلاصه ماشینی:

"اکثر کارشناسان اقتصادی و بازرگانی در بخش‌های خصوصی و دولتی دربارۀ ضرورت افزایش سهم ایران در تجارت جهانی اظهار داشتند:با توجه به عمر نه‌چندان طولانی ذخایر نفت و گاز کشور و روند رو به تزاید مصرف فرآورده‌های نفتی در ایران،برای تأمین نیازهای ارزی جهت وادرات کالاها،فن‌آوری و خدمات موردنیاز جمعیت آینده،رشد سهم ایران در تجارت جهانی ضروری است. کارشناسان معتقدند برای افزایش سهم ایران در تجارت جهانی می‌بایست اتکاء بر صدور تولیدات صنعتی با ارزش‌افزوده بیشتر و خدمات باشد که از امکان رشد قیمت و ایجاد درآمد ارزی بیشتر برایشان متصور می‌باشد. کارشناسان معتقدند که یک آشتی ملی بین کارگزاران دولتی و بخش خصوصی، همکاری و همدلی آنها و جلب مشارکت مردم در صرفه‌جویی در مصرف و ایجاد *با تنظیم قوانین و مقررات لازم و بهبود مدیریت بنگاه‌های اقتصادی،می‌توان در جهت کاهش قیمت تمام شده کالاها و خدمات و افزایش قدرت رقابت آنها در بازارهای جهانی به منظور کسب سهم بیشتر در تجارت بین المللی، گام برداشت."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.