Skip to main content
فهرست مقالات

فرهنگ ها و تمدن ها باید در تعامل و تبادل با یکدیگر قرار گیرند

مصاحبه شونده:

ISC (6 صفحه - از 36 تا 41)

کلید واژه های ماشینی : صادرات ، تولید ناخالص ملی ، سهم ایران در تجارت جهانی ، افزایش سهم ایران در تجارت ، نفت ، اقتصادی ، افزایش تولید ناخالص داخلی ، رشد تولید ناخالص ملی ، تجارت جهانی ، ارز

افزایش سهم ایران در تجارت جهانی از ضروریات توسعهء اقتصادی کشور و کاهش وابستگی‌ به صادرات نفت می‌باشد.این امر در گسترش سرمایه‌گذاری،افزایش تولید ناخالص داخلی، کاهش تورم،رشد اشتغال و رفاه مردم نقش کلیدی دارد.لذا درصدر دستور کار دولت‌ آینده می‌باشد. با وجود آنکه تلاش‌های گسترده‌ای به‌ویژه در دو یا سه سال اخیر برای افزایش صادرات‌ غیرنفتی و کاهش وابستگی به نفت صورت گرفته،اما آمارهای موجود گواه بر کاهش سهم ایران‌ در تجارت جهانی تحت‌تأثیر کاهش ارزش صادرات کشور می‌باشد. دربارهء راه‌های افزایش سهم ایران در تجارت جهانی،کارشناسان ایده‌های گوناگونی دارند که‌ بررسی آنها می‌تواند دریافتن راهکارهای بهتر،مؤثر باشد. به‌همین منظور خبرنگار نشریهء«بررسی‌های بازرگانی»با آقای حسین کاظم‌پوراردبیلی مشاور عالی وزیر نفت،مشاور وزارت امور خارجه و عضو جمهوری اسلامی ایران در هیأت عامل‌ اوپک گفت‌وگویی دارد که باهم می‌خوانیم.

خلاصه ماشینی:

"فرهنگ‌ها و تمدن‌ها باید در تعامل تبادل با یکدیگر قرار گیرند اشاره: افزایش سهم ایران در تجارت جهانی از ضروریات توسعۀ اقتصادی کشور و کاهش وابستگی به صادرات نفت می‌باشد. *به منظور رهایی از وابستگی صرف به درآمد حاصل از صادرات نفت،چگونه می‌توان سهم ایران را در تجارت جهانی افزایش داد؟ *برای پاسخگویی به این مقوله گسترده و پیچیده نمی‌توان اشاره به چند شاخص داشت،بلکه باید در مقدمه مواردی را برشمرد که تحقق هریک از آنها نیز زمینه‌های مختلفی را می‌طلبد. این روند نشان‌دهندۀ آن است که کشورهایی که سهم بیشتری در تجارت جهانی دارند،از رشد اقتصادی پایدار، افزایش مستمر تولید ناخالص ملی و توسعۀ بیشتری برخوردار هستند. در ضمن این یک مقولۀ دیدگاهی است که آیا یک کشور از طریق افزایش سهم شرکت‌هایش در بازارهای خارجی به سهم بالاتر در تجارت جهانی دسترسی پیدا می‌کند و یا از طریق یک عزم ملی و تولید بنگاه‌های دولتی می‌تواند به سهم بیشتر در تجارت بین المللی دست یابد. *به‌نظر شما نحوۀ هدایت و حمایت دولت از بنگاه‌های اقتصادی باید چگونه باشد تا بتواند به کسب سهم یشتر در تجارت جهانی کمک کند؟ *در ایران هنوز تصور می‌شود که حمایت از صنعت به معنای وضع تعرفه 400 درصدی بر واردات کالای مشابه است. لذا این طرح به راحتی به افزایش سهم ایران در تجارت جهانی و رشد مؤثر صادرات نمی‌انجامد تا زمانی که ساختارهای اقتصادی و نیز کارهای اصلی برای رشد تولید ناخالص ملی انجام نشود، این سیاست‌ها اثر موقت در رشد صادرات دارند و در نهایت نیز منجر به بهبود رابطه مبادله کشور نمی‌شود."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.