Skip to main content
فهرست مقالات

افزایش سهم ایران در تجارت جهانی تحول عمیق ساختار اقتصادی را طلب میکند

مصاحبه شونده:

ISC (7 صفحه - از 42 تا 48)

کلید واژه های ماشینی : صادرات ، صنایع ، سهم ایران در تجارت جهانی ، افزایش سهم ایران در تجارت ، ایران ، اقتصادی ، اقتصاد ایران ، تولید ، توسعۀ صادرات وزارت صنایع ، رونق صادرات کالاهای صنعتی

اقتصاد ایران برای پیمودن مسیر توسعه و صنعتی شدن و کاهش اتکا به درآمدهای حاصل از صادرات نفت خام،نیازمند افزایش سهم خود در تجارت جهانی ازطریق رشد صادرات غیرنفتی‌ است. درحال حاضر سهم ایران در تجارت جهانی متناسب با جمعیت و امکانات و استعدادهای‌ طبیعی و اقتصادی کشور نیست و برای رهایی از اقتصاد تک‌محصولی،رشد صادرات غیرنفتی به‌ ویژه کالاهای دارای ارزش‌افزوده بیشتر،الزامی است. بخش صنعت با جذب سرمایه‌گذاری‌های کلان در نخستین برنامهء پنج‌سالهء توسعهء اقتصادی‌ کشور،تحت‌تأثیر تنگناهای مختلف نتوانسته است سهم مناسب خود را در سبد کالاهای صادرات‌ (به تصویر صفحه مراجعه شود)غیرنفتی پیدا کند،درحالی‌که این بخش می‌تواند به کسب درآمد ارزی بیشتر و اشتغال در کشور کمک بسزایی داشته باشد. خبرنگار نشریه«بررسی‌های بازرگانی»در گفت‌وگو با دکتر احمد قاسمی مدیر کل توسعهء صادرات وزارت صنایع،راه‌های افزایش سهم‌ ایران در تجارت جهانی،رونق صادرات کالاهای صنعتی و چگونگی‌ رفع موانع موجود را جویا شد. ماحصل این گفت‌وگو را باهم می‌خوانیم.

خلاصه ماشینی:

"درحال حاضر سهم ایران در تجارت جهانی متناسب با جمعیت و امکانات و استعدادهای طبیعی و اقتصادی کشور نیست و برای رهایی از اقتصاد تک‌محصولی،رشد صادرات غیرنفتی به ویژه کالاهای دارای ارزش‌افزوده بیشتر،الزامی است. بخش صنعت با جذب سرمایه‌گذاری‌های کلان در نخستین برنامۀ پنج‌سالۀ توسعۀ اقتصادی کشور،تحت‌تأثیر تنگناهای مختلف نتوانسته است سهم مناسب خود را در سبد کالاهای صادرات (به تصویر صفحه مراجعه شود)غیرنفتی پیدا کند،درحالی‌که این بخش می‌تواند به کسب درآمد ارزی بیشتر و اشتغال در کشور کمک بسزایی داشته باشد. (به تصویر صفحه مراجعه شود) در یک جمع‌بندی باید گفت:در کوتاه‌مدت تغییر و اصلاح بینش دستگاه‌ها و مدیران بخش بازرگانی یک نیاز است، مبنی برآنکه صادرات امری مهم و کاری حیاتی است و برای توسعۀ اقتصادی کشور لازم است. به گفتۀ آقای رییس جمهور اگر برای یک فعالیت اقتصادی نیاز به صدور مجوز از سوی چندین نفر باشد،چرا این عده یک جا جمع نمی‌شوند؟ تجارت اکترونیکی فعالیت بازرگانی بین المللی را به لحظات تقلیل داده است و به راحتی می‌توان از طریق اینترنت با طرف تجاری خود مذاکره و توافق کرد. *نقش وزارت صنایع در افزایش سهم تجاری ایران در اقتصاد جهان چیست؟اگر این برنامه اجرا شده است، چه میزان موفقیت به همراه داشته است؟ *من کمتر کشوری موفق در امر صنعتی شده و حضور در بازارهای بین المللی را دیده‌ام که صنعت و تجارت آن به‌طور متمرکز سیاست‌گزاری نشده باشد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.