Skip to main content
فهرست مقالات

برای افزایش سهم در تجارت جهانی، صدور کالاهای صنعتی و ارایه خدمات باید گسترش یابد

مصاحبه شونده:

ISC (5 صفحه - از 54 تا 58)

کلید واژه های ماشینی : صادرات ، سهم ایران در تجارت جهانی ، افزایش سهم ایران در تجارت ، افزایش سهم در تجارت جهانی ، اقتصادی ، صدور کالاهای صنعتی ، ایران ، افزایش صادرات ، دولت ، افزایش سهم تجارت ایران

افزایش سهم ایران در تجارت جهانی از اهداف عمده اقتصادی-بازرگانی دولت محسوب‌ می‌شود.در این راستا دولت و بخش‌های خصوصی و تعاونی،هریک وظیفه و سهمی به عهده‌ دارند.به عقیدهء کارشناسان سهم دولت،سیاست‌گزاری و هدایت و نیز ارایهء تسهیلات لازم و ایجاد بستر مناسب برای رشد صادرا غیرنفتی است و سهم بخش خصوصی‌و تعاونی،تلاش‌ در راستای افزایش کیفیت،کاهش قیمت تمام شده،بازاریابی هدفمند و سرانجام عقد قراردادهای تجاری مناسب می‌باشد. با این وجود هنوز در اقتصاد ایران مشکلات ساختاری وجود دارد که مانع از آن می‌شود که‌ دولت و بخش‌های خصوصی و تعاونی بتوانند به وظایف خود به‌خوبی عمل و به اهداف خود دسترسی پیدا کنند.شناسایی این موانع و تنگناها،چاره‌اندیشی برای رفع معضلات و ایجاد بستر مناسب برای پیشبرد اهداف اقتصادی-تجاری می‌تواند در افزایش سهم ایران در تجارت‌ جهانی در دو دهه آینده مؤثر واقع شود. خبرنگار نشریهء«بررسی‌های بازرگانی»در گفت‌وگو با آقای دکتر حمید برادران‌شرکاء رییس‌ دانشکدهء اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی،تنگناهای موجود برای افزایش سهم ایران در تجارت‌ جهانی را جویا شد. ایشان در زمینهء رژیم تجاری و سرمایه‌گذاری خارجی در ایران نیز مطالعات وسیعی انجام‌ داده است.

خلاصه ماشینی:

"*آثار مثبت افزایش سهم تجارت ایران در اقتصاد جهان چیست؟ *1-مطالعات نشان می‌دهد وقتی صادرات افزایش یابد،اثرات فزاینده‌ای در تولید کشور به‌وجود می‌آید و رشد اقتصادی را فراهم می‌آورد. *به نظر شما مهم‌ترین عاملی که می‌تواند سهم ایران در بازارهای جهانی را افزایش دهد،چیست؟ *به نظر من شاید مهم‌ترین مسأله‌ای که باید به آن توجه شود،وجود یک ارادۀ سیاسی قوی برای ایجاد چنین ساماندهی در اقتصاد کشور و از جمله افزایش سهم کشور در تجارت جهانی است. تجربۀ کشورهای آسیای میانه نیز نشان می‌دهد برای اینکه این کشورها بتوانند در صحنۀ تجارت جهانی موفق شوند،ارادۀ سیاسی جامعه به سمت یک چنین سیستم‌هایی پیش رفته است،وفاق ملی به‌وجود آمده و مردم نیز به دولت اطمینان و اعتماد کرده‌اند و با آن همکاری و مشارکت نموده‌اند و توانسته‌اند یک حرکت سریعی به سمت جلو در بازارهای جهانی داشته باشند. *آیا برای افزایش سهم ایران در اقتصاد و تجارت جهانی می‌توان کشورهای موفق در این زمینه را الگو قرار داد؟ *به نظر من امکان الگوگیری وجود دارد. *آیا زیرساخت تجارت ایران می‌تواند جوابگوی افزایش سهم ایران در صحنۀ اقتصاد جهانی باشد؟ *اگر روی کالاهایی که در سطح جهان مبادله می‌شود،یک بررسی دقیق صورت گیرد،مشاهده می‌شود اکثر این کالاها جزو کالاهای صنعتی هستند. اگر ایران نیز بخواهد سهم تجاری خود را در بازارهای جهانی افزایش دهد، باید به سمت تولید و صدور کالاهای صنعتی و خدمات پیش رود. *بخش خصوصی‌در افزایش سهم تجارت ایران در بازارهای جهانی چه میزان می‌تواند نقش داشته باشد؟ *تجربه کشورها نشان داده است که بخش خصوصی‌می‌تواند در افزایش سهم کشور در تجارت جهانی مشارکت کند،ولی متولی آن باید دولت باشد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.