Skip to main content
فهرست مقالات

محدودیت های ارزی، قاچاق کالا و ارز را به دنبال دارد

ISC (3 صفحه - از 20 تا 22)

کلید واژه های ماشینی : قاچاق کالا و ارز ، ارز ، صادرات ، اقتصاد ، صادرات غیرنفتی ، فعالیت‌های قاچاق کالا و ارز ، گسترش فعالیت‌های قاچاق کالا ، اقتصاد ملی ، آثار سویی بر اقتصاد ملی ، بروز قاچاق کالا و ارز

یکی از مباحثی که کشورهای درحال توسعه با آن درگیر می‌باشند،قاچاق کالا و ارز از کشور می‌باشد که با عنایت به محدودیت‌هایی که این‌گونه ملل در زمینهء تأمین منابع‌ سرمایه‌گذاری با آن مواجه هستند،مشکلات اقتصادی آنها را بیشتر می‌کند. قاچاق کالا و ارز می‌تواند آثار سویی بر اقتصاد ملی بجا بگذارد و بخشی از منابع در دسترس جامعه را از چرخهء اقتصاد مولد خارج نماید. بررسی علل بروز قاچاق کالا و ارز با توجه به سیاست‌های محدودکننده‌ای که در زمینهء ارز معمولا دولت‌ها برای ایجاد نظم و توازن در پرداخت‌های خارجی اعمال‌ می‌کنند،می‌تواند در گزینش راه‌های مناسب برای مقابله با آن مؤثر باشد. در این گزارش موضوع«محدودیت‌های ارزی،قاچاق کالا و ارز»از جنبهء ماهیت‌ پیدایش و گسترش آن و راه‌های مناسب برای جلوگیری از گسترش فعالیت‌های قاچاق‌ کالا و ارز و کنترل آثار سوء جانبی آن بر اقتصاد ملی،مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.باهم‌ این گزارش را می‌خوانیم.

خلاصه ماشینی:

"در شرایطی که ایران اسلامی با منابع محدود درآمد ارزی آن هم متکی بر صادرات ثروت ملی(نفت)روبه‌رو می‌باشد و در عین حال جهت اجرای شماری از پروژه‌های توسعه‌ای در نخستین برنامۀ پنج‌ساله توسعۀ اقتصادی بیش از 30 میلیارد دلار از منابع مالی خارجی استفاده کرد و با بازپرداخت این بدهی‌ها مواجه است،نظارت بر جریان ورود و خروج ارز در اقتصاد ملی ضروری است. اگر این نظارت دقیق صورت نگیرد، بخش قابل توجهی از منابع ارزی کشور به صورت فرار سرمایه و یا برای واردات کالاهای مصرفی و غیرضروری که نقشی در رشد اقتصادی حال و آینده ندارند،از چرخۀ اقتصاد ملی خارج می‌شود. در شرایطی که اقتصاد ملی برای تأمین نیازهای ارزی واقعی بخش‌های اقتصادی با تنگناها و مشکلات گوناگون روبه‌رو می‌باشد، نمی‌توان با این گروه اجازۀ فعالیت داد، زیرا موجب کاهش منابع سرمایه‌گذاری در اقتصاد می‌شود و روند رشد و توسعۀ اقتصادی را با تنگنا مواجه می‌سازد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.