Skip to main content
فهرست مقالات

مبارزه با قاچاق کالا تنها از طریق گمرکات میسر نیست

ISC (2 صفحه - از 23 تا 24)

کلید واژه های ماشینی : گمرک، مبارزه با قاچاق کالا، واردات، گمرک حافظ مرزهای اقتصادی کشور، اقتصادی، جریان ورود و خروج کالاها، نظارت، صادرات و واردات، مرزهای، قانونی

گمرک حافظ مرزهای اقتصادی کشور است و در یک اقتصاد سالم و ناوابسته،سلامت‌ مبادی ورودی و خروجی کالا و تشکیلات گمرکی اصل مهمی به حساب می‌آید. گمرکات در هر کشوری فقط مسؤولیت اجرایی نظارت بر صادرات و واردات را به عهده دارند و از آنجا که در تدوین و تنظیم مقررات و قوانین ناظر بر تجارت خارجی‌ که می‌بایست با ساختار اقتصادی تناسب لازم را داشته باشد،نقشی ندارند،لذا در عمل‌ برای مبارزه با قاچاق کالا نمی‌توانند در حد لازم و ضروری اقدام نمایند. از آنجا که نقش گمرک در تحقق اهداف بخش تجارت خارجی بسیار مهم است.لذا بررسی وظایف گمرک و تأثیر عملی آن بر سیاست‌های تجاری و اقتصادی حایز اهمیت‌ است تا بتواند سلامت جریان اقتصادی را حفظ کند. در این گزارش تلاش می‌شود که نقش و وظایف گمرک در نظارت بیشتر بر جریان‌ ورود و خروج کالاها مورد بررسی قرار گیرد.

خلاصه ماشینی:

"با توجه به آنکه تشکیلات گمرک به تنهایی قادر به جلوگیری از قاچاق کالا نیست و گمرکات غالبا بر محموله‌هایی که از مرزهای گمرکی عبور می‌نمایند، نظارت دارند،درحالی‌که قاچاقچیان صرفا به استفاده از این مسیرها متکی نمی‌باشند،همسویی و هماهنگی میان نهاده‌های درگیر در مبارزه با قاچاق کالا ضرورت دارد. با توجه به تجربیات گمرکات کشور در کشف کالاهای قاچاق،دریافت اطلاعات از آنها و تحلیل و ارزیابی این اطلاعات،هماهنگی و همسویی دستگاه‌های سیاست‌گزار و برنامه‌ریز با بدنۀ اجرایی(گمرک)و نیز دادن نقش و وظیفه بیشتر به گمرک در اتخاذ راهبردها و روش‌های اجرایی مناسب برای مقابله با قاچاق کالا،می‌تواند در کاهش این تجارت آلوده‌کنندۀ اقتصاد ملی مؤثر باشد. مجموعۀ این عوامل به تشویق انگیزه‌های سرمایه‌گذاری در امور مولد اقتصادی،ایجاد فرصت‌های شغلی، ارتقاء کیفیت تولیدات و افزایش توان رقابت در بازارهای داخلی و خارجی و بهبود صادرات غیرنفتی،کمک می‌کند و در این‌چنین فضایی،گمرک نه تنها دستگاه مجری خواهد بود،بلکه در اتخاذ راهبردهای اقتصادی و تجاری نقش واقعی خود را ایفا خواهد کرد."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.