Skip to main content
فهرست مقالات

سیاست های تجاری شفاف می تواند در پیشگیری از قاچاق کالا مؤثر باشد

ISC (2 صفحه - از 25 تا 26)

کلید واژه های ماشینی : قاچاق کالا ، قاچاق کالا مؤثر ، تجارت ، پیش‌گیری از قاچاق کالا ، اقتصادی ، اتخاذ سیاست‌های بازرگانی صحیح ، اتخاذ سیاست‌های بازرگانی مؤثر ، آزادسازی تجارت ، بازرگانی مؤثر در کنترل قاچاق ، آثار مثبت اتخاذ سیاست‌های بازرگانی

قاچاق کالا پدیدهء مذمومی است که اقتصاد را از مسیر صحیح دور می‌کند و دستیابی‌ به اهداف و برنامه‌های اقتصادی را با اختلال و دشواری همراه می‌سازد. اتخاذ سیاست‌های بازرگانی صحیح یکی از راه‌های بسیار مؤثر در کنترل و کاهش‌ قاچاق کالا می‌باشد و می‌تواند نقش سازنده‌ای در پیشگیری و جلوگیری از آلوده شدن‌ اقتصاد به تجارت غیرقانونی ایفا کند. با عنایت به آثار مثبت اتخاذ سیاست‌های بازرگانی مؤثر در کنترل قاچاق کالا،در این‌ گزارش تلاش می‌شود که به بررسی این‌گونه سیاست‌ها،آزادسازی تجارت با اهداف‌ حمایت از تولیدات ملی و افزایش درآمدهای دولت و نیز مزایای حاصل از تجارت‌ قانونمند بپردازیم. باهم این گزارش را می‌خوانیم:

خلاصه ماشینی:

"با عنایت به آثار مثبت اتخاذ سیاست‌های بازرگانی مؤثر در کنترل قاچاق کالا،در این گزارش تلاش می‌شود که به بررسی این‌گونه سیاست‌ها،آزادسازی تجارت با اهداف حمایت از تولیدات ملی و افزایش درآمدهای دولت و نیز مزایای حاصل از تجارت قانونمند بپردازیم. در کشورهای در حال توسعه نظیر ایران که با محدودیت منابع ارزی و آزادسازی تجاری می‌تواند مرحله به مرحله و براساس سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در بخش‌های مختلف اقتصادی و با حمایت واقع‌بینانه از تولیدات ملی، صورت پذیرد،تا به این ترتیب از یک سو منابعع ارزی محدود صرف تأمین نیازهای اساسی توسعه ملی گردد و از سوی دیگر با تقویت توان رقابت تولیدات ملی و ارتقاء کیفیت آنها،مصرف‌کننده برای یک دورۀ طولانی مجبور به استفاده از تولیدات نامرغوب داخلی نگردد. لذا سیاست‌های بازرگانی نقش کلیدی در احیاء اقتصاد ملی،دستیابی به رشد و توسعۀ پایدار،تحرک منابع و توانمندی‌های اقتصادی و ایجاد آینده‌ای مطمئن برای تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان دارد و خودبه‌خود در جلوگیری از پیشگیری از قاچاق کالاها مؤثر خواهد شد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.