Skip to main content
فهرست مقالات

سیاست های پولی و بازرگانی طرح ساماندهی اقتصادی در کاهش قاچاق کالا مؤثر خواهد بود

مصاحبه شونده:

ISC (2 صفحه - از 44 تا 45)

کلید واژه های ماشینی : قاچاق کالا، بازرگانی طرح ساماندهی اقتصادی، ارز، اقتصادی، ساماندهی اقتصادی در کاهش قاچاق، مبارزه با قاچاق کالا، کاهش قاچاق کالا مؤثر، مصرف، قاچاق کالا با انگیزه‌های گوناگون، گسترش پدیدهء قاچاق کالا

قاچاق کالا با انگیزه‌های گوناگون به‌ویژه دستیابی به ثروت و سودکلان در دورهء زمانی‌ کوتاه صورت می‌گیرد.این امر تحت تأثیر عوامل گوناگون از جمله راهبردهای اقتصادی، میل به مصرف در جامعه،موانع تجاری و...می‌تواند بروز کند و گسترش یابد. مبارزه با قاچاق کالا به لحاظ خسارات فراوان آن بر پیکرهء اقتصادی و نیز جنبه‌های‌ سیاسی و اجتماعی امری اجتناب‌ناپذیر است.اما مبارزهء جدی می‌بایست تحت تأثیر اتخاذ راهبردهای مناسب اقتصادی و نیز هماهنگی و همسویی دستگاه‌های ذی‌ربط در تدوین‌ و اعمال سیاستی واحد صورت گیرد تا بتواند به نتایج مثبت نایل آید. خبرنگار نشریهء«بررسی‌های بازرگانی»در گفت‌وگو با آقای مهندس هدایت ا... آقایی معاونت طرح و برنامه وزارت کشور،علل بروز و گسترش پدیدهء قاچاق کالا و راه‌های منطقی مبارزهء با آن را جویا شده است. مهندس آقایی پیش از این نمایندهء مردم در سومین‌ دورهء مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس و نیز مجری طرح‌های عمرانی در وزارت‌ صنایع بوده است. باهم ما حصل این گفت‌وگو را می‌خوانیم.

خلاصه ماشینی:

"*وضعیت کلی قاچاق کالا را در ایران چگونه ترسیم می‌کنید و اصولا این پدیده در ایران با سایر کشورها تفاوتی دارد یا خیر؟ *در مقدمه عرض کنم کشور ما با داشتن 8755 کیلومتر مرز،همجواری با کشورهایی که به لحاظ اقتصادی تفاوت‌های فاحش با یکدیگر دارند و یارانه‌های کلانی که اعطا و مصرف می‌شوند،یکی از کشورهایی است که زمینه‌های فراوان قاچاق کالا اعم از کالاهای ورودی و یا خروجی در آن وجود دارد و شاید بتوان گفت از این جهت با بسیاری از کشورها تفاوت دارد. عمده کالاهایی که قاچاق کالا از خارج به داخل می‌شوند،با انگیزۀ فرار از پرداخت تعرفه‌های گمرکی صورت می‌گیرد،البته بخشی از این کالاها به دلیل ممنوعیت ورود قاچاق می‌شوند. *با توجه به اینکه در مناطق آزاد تجاری تسهیلات زیادی برای ورود و خروج کالا وجود دارد و حجم زیادی از مسافرین سالانه به این مناطق مسافرت می‌کنند،آیا مناطق آزاد در تشدید قاچاق کالا نقش دارند یا خیر؟ *از جهات قانونی و مقررات گمرکی مناطق آزاد با سایر مناطق تفاوتی ندارند."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.