Skip to main content
فهرست مقالات

دیدگاه طرح ساماندهی اقتصاد و نظام برنامه ریزی برنامه سوم نسبت به توسعه صنعت و صادرات

ISC (5 صفحه - از 9 تا 13)

کلید واژه های ماشینی : صادرات، صنایع، طرح ساماندهی اقتصاد و نظام، صنعت، ساماندهی اقتصاد و نظام برنامه‌ریزی، دیدگاه طرح ساماندهی اقتصاد، توسعه صنعت و صادرات، اقتصادی، طراحی نظام فعالیت‌های صنایع کوچک، بخش صنعت

بخش صنعت در سال‌های پس از جنگ تحمیلی با تحولات قابل توجهی روبه‌رو شد.صنایع‌ کشور که در دوران جنگ با 70 درصد ظرفیت بلااستفاده(در اثر کمبود مواد اولیه و نیز نیاز به بازسازی)روبه‌رو بودند،در دوران بازسازی اقتصادی قادر شدند نه تنها از ظرفیت خالی‌ خود استفاده کنند،بلکه سرمایه‌گذاری‌های جدید را پذیرا شوند که در نهایت به رشد ارزش افزودهء این بخش کمک کرد. با وجود آنکه سهم صنعت در صادرات غیرنفتی در سال‌های پس از خاتمهء جنگ رو به‌ افزایش گذارده است،لیکن هنوز از جایگاه مناسب برخوردار نیست و همچنان به ارز حاصل از صادرات نفت برای تأمین نیازهای ارزی خود وابسته است. به منظور رشد تولیدات و صادرات محصولات صنعتی در طرح ساماندهی اقتصاد،توجه‌ ویژه‌ای به بخش صنعت مبذول شده که در چارچوب تنظیم سومین برنامهء توسعهء اقتصادی‌ می‌بایست عملی گردد. در این گزارش به دیدگاه طرح ساماندهی اقتصاد نسبت به توسعهء صنعت و صادرات آن‌ و نیز نظام برنامه‌ریزی برنامهء سوم توسعهء اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی کشور در این بخش‌ توجه داریم.

خلاصه ماشینی:

"به منظور رشد تولیدات و صادرات محصولات صنعتی در طرح ساماندهی اقتصاد،توجه ویژه‌ای به بخش صنعت مبذول شده که در چارچوب تنظیم سومین برنامۀ توسعۀ اقتصادی می‌بایست عملی گردد. در این گزارش به دیدگاه طرح ساماندهی اقتصاد نسبت به توسعۀ صنعت و صادرات آن و نیز نظام برنامه‌ریزی برنامۀ سوم توسعۀ اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی کشور در این بخش توجه داریم. این طرح به طراحی سازوکارهای مناسب برای رشد صنعت در کشور در محورهای گوناگون از جمله طراحی نظام فعالیت‌های صنایع کوچک،طراحی نظام جامع تجارت خارجی و توسعۀ صادرات غیرنفتی،طراحی سیاست‌های کلی برای تدوین برنامۀ ارزی کشور،تدوین لایحۀ خصوصی‌سازی و کاهش بار تصدی دولت(از طریق آزادسازی و خصوصی‌سازی)،تدوین لایحۀ قانونی تجدید ارزیابی دارایی شرکت‌ها،طراحی نظام واحد مالی-مدیریتی برای شرکت‌های دولتی،تجدید ساختار بازار سرمایه و طراحی نظام مطلوب برای آن، طراحی نظام رقابتی برای فعالیت‌های صنعتی کشور و تدوین نظام جامع به‌کارگیری منابع خارجی توجه دارد. از آنجا که بخش قابل توجهی از صنایع کشور هنوز تحت مالکیت و مدیریت دولتی قرار دارد و ادارۀ آنها بار سنگینی از جهت هزینه و تصدی به دولت تحمیل می‌کند،یکی از محورهای عمده در طرح ساماندهی اقتصاد، گسترش خصوصی‌سازی و واگذاری واحدهای صنعتی تحت پوشش دولت به بخش خصوصی و مردمی است. آنچه مسلم است دیدگاه نظام برنامه‌ریزی برنامه سوم توسعۀ اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور منطبق بر طرح ساماندهی و با هدف رفع معضلات بخش‌های مختلف اقتصادی به‌ویژه بخش صنعت برای کمک به رشد اقتصادی، افزایش و تنوع درآمدهای ارزی،رفع معضل بیکاری،کاهش میزان تورم در اثر رشد تولیدات ملی و در نهایت کاهش وابستگی به درآمدهای ارزی حاصل از صادرات نفت و ارتقاء کارآیی نظام اقتصادی کشور می‌باشد."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.