Skip to main content
فهرست مقالات

نقش صنعت در توسعه اقتصادی و تجارت

ISC (3 صفحه - از 17 تا 19)

کلید واژه های ماشینی : صنعت، نقش صنعت در توسعۀ اقتصادی، تجارت، اقتصادی، بخش صنعت، توسعۀ اقتصادی، سهم کشورها در تجارت بین‌المللی، رشد، تجارت بین‌المللی، توسعه اقتصادی و تجارت

بخش صنعت با بهره‌گیری از سرمایه‌های فیزیکی متراکم شده،منابع طبیعی و مواد خام، نیروی انسانی و دانش فنی،قادر است در تأمین بسیاری از مایحتاج زندگی انسان و رشد اقتصادی جوامع،نقش کلیدی ایفا کند. نقش صنعت در توسعهء اقتصادی جوامع و نیز افزایش سهم کشورها در تجارت بین المللی‌ به‌ویژه در قرن اخیر به شدت افزایش یافته و به همراه آن رقابت در بازار محصولات صنعتی‌ فشرده‌تر شده است.با این حال صنعت،موتور توسعهء اقتصادی بسیاری از جوامع بشری که‌ حتی فاقد منابع طبیعی قابل توجه می‌باشند،شده است.به گونه‌ای که این جوامع در کنار دستیابی به رشد صنعتی،قادر شده‌اند به سهم قابل توجهی در تجارت بین المللی دست پیدا کنند. در این گزارش تلاش بر آن است که نقش صنعت در توسعهء اقتصادی و رشد تجارت مورد ارزیابی قرار گیرد.

خلاصه ماشینی:

"رقابت در بعد اقتصاد ملی و بین المللی و انگیزۀ کسب سود بیشتر، سرمایه‌گذاران صنعتی را همواره در به‌کارگیری فنون و علوم جدید در صنعت برانگیخته است و تجارت آزاد و دستیابی به بازارهای جهانی موجب شده که در این فرآیند،سرمایه‌گذاران برای تحصیل سود بیشتر به سرمایه‌گذاری بیشتر در علوم و فن‌آوری‌های تازه تشویق شوند. با توجه به رشد بخش صنعت در کشورهای صنعتی و تولید انبوه و متنوع کالاهای صنعتی،در مرحلۀ نخست رشد فن‌آوری برای پاسخگویی به تقاضای داخلی مورد توجه این بخش بود،اما به تدریج راهیابی به بازارهای منطقه‌ای و بین الملل برای افزایش مستمر فروش تولیدات صنعتی مدنظر سرمایه‌گذاران این بخش قرار گرفت و لذا سهم محصولات صنعتی در توسعۀ صنعتی قوای محرکه توسعه تمام بخش‌های اقتصادی را تشکیل داده و عامل اصلی در تحول جوامع و روابط داخلی و بین المللی آنها شده است. با توجه به رشد تولیدات صنعتی در جهان به‌ویژه در کشورهای پیشرفته و تحولات اقتصاد بین المللی که سمت و سوی تجارت آزاد جهانی را کمابیش دنبال می‌کند،شتاب بخشیدن به توسعه بخش صنعت در کشورهای درحال رشد و تلاش برای کسب سهم بیشتر در بازارهای جهانی ضروری است. باید توجه داشت که یکپارچه شدن اقتصاد جهانی به بازتر شدن درهای اقتصاد کشورهای درحال توسعه به روی تجارت و سرمایه‌گذاری خارجی به همراه بهبود دانش فنی جدید،ارتباطات کارآمدتر و رشد بازارهای مالی و بین المللی،بر اهمیت تولید کالاهای صنعتی و تلاش برای بازاریابی محصولات در سطوح منطقه‌ای و بین المللی،ضروری است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.