Skip to main content
فهرست مقالات

طراحی نظام رقابتی برای صنایع در گسترش صادرات صنعتی مؤثر است

ISC (3 صفحه - از 26 تا 28)

کلید واژه های ماشینی : صنایع ، صادرات ، طراحی نظام فعالیت‌های صنایع کوچک ، طراحی نظام رقابتی ، صنایع کشور و رشد صادرات ، افزایش صادرات محصولات صنعتی ، افزایش قدرت رقابت صنایع کشور ، اقتصادی ، رقابت صنایع کشور و رشد ، رشد صادرات محصولات صنعتی ایفا

سیاست‌های تجاری و سیاست‌های توسعه صنعتی نقش بسزایی در افزایش سهم اقتصاد ملی در تجارت جهانی و روند توسعه و رشدت اقتصادی پایدار دارند.اگر این سیاست‌ها متناسب و همسو با یکدیگر طراحی شوند.دستیابی به اهداف رشد و توسعه اقتصادی،خلق‌ مزیت‌های نسبی جدید در اقتصاد ملی،افزایش صادرات محصولات صنعتی و کاهش اتکاء به‌ صادرات نفت،محقق می‌گردد. در چارچوب طرح ساماندهی اقتصاد کشور در رابطه با توسعه صنعت در کشور دو محور مدنظر قرار گرفته است.محور نخست،طراحی نظام فعالیت‌های صنایع کوچک و طراح اشتغال‌ جوانان با تأکید بر توسعهء پروژه‌های زودبازده و محور بعدی،طراحی نظام رقابتی برای‌ فعالیت‌های صنعتی کشور.این دو محور چنانچه به گونه‌ای متناسب طراحی،برنامه‌ریزی و اجرا شوند،می‌توانند نقش مؤثری در رشد ظرفیت صنایع،کسب ارزش افزوده بالاتر در تولید ناخالص داخلی،ایجاد فرصت‌های شغلی تازه برای جمعیت جوان کشور و سرانجام افزایش‌ قدرت رقابت صنایع کشور و رشد صادرات محصولات صنعتی ایفا کنند.این امر درنهایت به‌ کاهش وابستگی اقتصاد ملی به نفت کمک می‌کند و آسیب‌های ناشی از تحولات بازار نفت در اقتصاد کشور را به حد اقل می‌رساند. از سوی دیگر درآمدهای نفتی می‌تواند صرف اجرای پروژه‌های زیربنایی،افزایش‌ ظرفیت‌های تولیدی(از طریق افزایش سرمایه‌گذاری دولت در ایجاد واحدهای صنعتی‌ بزرگ)و...شود که در بلندمدت بازده اقتصادی قابل توجیه داشته باشد. در این گزارش به بررسی راهکارهای توسعهء صنعت،گسترش صنایع کوچک و متوسط و چگونگی رقابت‌پذیری صنعت می‌پردازیم.

خلاصه ماشینی:

"لذا نقش دولت در تدوین قوانین و مقررات حاکم بر تجارت و نیز اتخاذ راهبردهای مناسب برای توسعۀ صنعت، ایجاد روابط سیاسی-اقتصادی گسترده با دیگر کشورهای جهان،تأمین فضای امن برای جذب سرمایه‌گذاری و فن‌آوری‌های خارجی،هدایت منابع سرمایه‌گذاری به بخش مولد اقتصاد یعنی صنعت،توسعه منابع انسانی(بهبود آموزش در کشور متناسب با نیازهای توسعه ملی)و... صرف‌نظر از راهبردهای کلان اقتصادی،در بخش دیگر یعنی طراحی نظام فعالیت‌های صنایع کوچک با تأکید بر توسعۀ پروژه‌های زودبازده و نیز طراحی نظام رقابتی برای فعالیت‌های صنعتی که در طرح ساماندهی اقتصاد مطرح شده و در سومین برنامۀ توسعۀ اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی کشور می‌تواند عینیت پیدا کند،حایز اهمیت است. تجربه بسیاری از کشورهای اروپایی که اکنون در رده کشورهای صنعتی با درآمد سرانه بالا قرار دارند،نشان می‌دهد که با توجه به بافت صنعت در جامعه، صنایع کوچک و متوسط می‌توانند پا بگیرند و در تسریع روند رشد اقتصادی و افزایش سهم در تجارت جهانی محصولات صنعتی،نقش بزرگی داشته باشند. از آنجا که ایجاد فرصت‌های شغلی جدید برای جمعیت جوان کشور از اهداف دولت می‌باشد و در این زمینه طراحی صنایع کوچک و متوسط با تأکید بر توسعۀ طرح‌های زودبازده،مدنظر قرار گرفته است،ضرورت دارد که با شناخت دقیق و تأکید لازم(از طریق حمایت‌ها و تشویقها)جهت سرمایه‌گذاری‌های تازه با هدف رشد صادرات صنعتی،تعیین گردد. اگرچه طراحی نظام رقابت‌پذیری صنایع و نیز طراحی نظام توسعه صنایع کوچک و زودبازده،هنوز شکل نگرفته است و قرار است در چارچوب برنامۀ سوم تحقق پیدا کند،اما ضرورت دارد که در این زمینه دولت از نقطه‌نظرات دست‌اندرکاران و متخصصان امر به‌ویژه در بخش‌های خصوصی و تعاونی استفاده کند تا بتواند راهبردهای مناسبی را در تدوین این برنامه‌ها اتخاذ نماید."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.