Skip to main content
فهرست مقالات

روند صادرات کالاهای صنعتی

ISC (2 صفحه - از 37 تا 38)

کلید واژه های ماشینی : صادرات ، روند صادرات کالاهای صنعتی ، صادرات کالاهای صنعتی ، ضرورت افزایش صادرات کالاهای صنعتی ، صادرات غیرنفتی ، ارز ، نفت ، کشور رشد صادرات غیرنفتی منظور ، افزایش صادرات کالاهای صنعتی تأکید ، ارزش صادرات کالاهای صنعتی

افت‌وخیزهای قیمت نفت در بازارهای جهانی و تأثیر آن بر درآمدهای ارزی کشور، پایان‌پذیری ذخایر نفت و گاز در آینده،رشد جمعیت و نیازهای روزافزون به ارز برای تأمین‌ تقاضای بخش‌های اقتصادی و...،موجب شده که کاهش اتکاء به صادرات نفت از اهداف‌ دولت در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی قرار گیرد. در دوران پس از جنگ تحمیلی در برنامهء توسعهء اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی کشور رشد صادرات غیرنفتی منظور گردید.هرچند که اهداف برنامه‌ها در زمینهء درآمدهای حاصل از صادرات غیرنفتی تاکنون تحقق نیافته است،لیکن حرکت در این راستا همچنان ادامه دارد. در سبد کالاهای غیرنفتی صادراتی،محصولات صنعتی به لحاظ ایجاد ارزش افزوده بیشتر در تولید ناخالص داخلی و نیز رشد تقاضای جهانی برای کالاهای ساخته‌شده کارخانه‌ای،از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.مسؤولان و برنامه‌ریزان اقتصاد کشور همواره بر ضرورت‌ افزایش صادرات کالاهای صنعتی تأکید کرده‌اند و اقداماتی را در این جهت به عمل آورده‌اند که کمابیش موفقیت‌های نیز دربر داشته است،هرچند که کافی نیست. در این گزارش به بررسی وضعیت صادرات کالاهای صادراتی در سال‌های اخیر و نیز روند آینده می‌پردازیم.

خلاصه ماشینی:

"آخرین اطلاعات مربوط به صدور کالاهای صنعتی نشان می‌دهد که صادرات محصولات صنعتی تحت پوشش وزارت صنایع در سه‌ماهه نخست سال جاری به 573 میلیون دلار رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل 25/7 درصد کاهش داشت. دکتر احمد قاسمی مدیر کل توسعۀ صادرات وزارت صنایع اخیرا در گفت‌وگو با خبرنگاران ضمن اعلام این مطلب افزود:در سه‌ماهه نخست سال جاری در مجموع 2/3 میلیون تن محصولات صنعتی واحدهای تحت پوشش وزارت صنایع به خارج از کشور صادر شد که از لحاظ وزن در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 23/1 درصد افزایش داشته است. اما این وزارتخانه برای تشویق صادرات جهت تحقق هدف کمی 1842 میلیون دلار صادرات صنعتی در سال 77 علاوه بر موارد پیش گفته،اقدامات را ضروری می‌داند: گسترش شبکه بانکی کشور در بازارهای بالقوه صادراتی آسیای میانه، آفریقا و آسیای جنوب شرقی،توجه به امر بسته‌بندی محصولات صادراتی از طریق تخصیص اعتبار ارزی و ریالی لازم جهت خرید ماشین‌آلات بسته‌بندی به منظور کاهش ضایعات و افزایش ارزش افزوده کالاهای صادراتی،اعطای اعتبار به کشورهای خریدار کالاهای ایرانی، ارتقاء کیفیت کالاها و رعایت استانداردهای ملی و بین المللی،اجازۀ قطعی و بلندمدت برای صادرات محصولات صنعتی که ظرفیت تولید آنها در کشور از 70 درصد برآورد نیاز داخلی بیشتر باشد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.