Skip to main content
فهرست مقالات

چشم انداز روشنی در زمینه رشد اقتصاد جهانی متصور نیست

ISC (6 صفحه - از 6 تا 11)

کلید واژه های ماشینی : اقتصادی، رشد اقتصادی، اقتصاد جهانی، آثار بحران مالی شرق آسیا، بحران، آسیا، رشد اقتصاد جهانی، زمینه رشد اقتصاد جهانی، صندوق بین‌المللی پول، دورنمای اقتصاد جهان

در آستانه ورود به قرن بیست‌ویکم میلادی،اقتصاد جهانی بار دیگر شاهد بحران عمیقی بوده که نزدیک به دوسال است آثار سوء خود را بر رشد اقتصاد و تجارت بین المللی هویدا ساخته است.دورنمای اقتصاد جهان با تلاش‌های انجام شده از سوی منابع مالی بین المللی و کشورهای بزرگ صنعتی‌ چشم‌انداز به نسبت امیدبخشی را برای قرن آینده متصور می‌سازد،درحالی‌ که هنوز آثار بحران مالی شرق آسیا و روسیه از سیمای اقتصادی این کشورها و دیگر ملل متأثر از بحران زدوده نشده است. با این حال هنوز معماران نظام سرمایه‌داری بین المللی در تلاش هستند که‌ با انجام اصلاحات پولی و مالی بتوانند اثرات منفی بحران مالی بر اقتصاد کشورهای صنعتی و کشورهای مستقیما درگیر در بحران را بزدایند.اینکه این‌ تلاش‌ها تا چه حد به نتیجه برسد و چگونه نظام اقتصاد جهانی در قبال‌ بحران‌ها دوره‌ای نظام سرمایه‌داری در آینده پایداری کند،هنوز روشن‌ نیست.

خلاصه ماشینی:

"دورنمای اقتصاد جهان با تلاش‌های انجام شده از سوی منابع مالی بین المللی و کشورهای بزرگ صنعتی چشم‌انداز به نسبت امیدبخشی را برای قرن آینده متصور می‌سازد،درحالی که هنوز آثار بحران مالی شرق آسیا و روسیه از سیمای اقتصادی این کشورها و دیگر ملل متأثر از بحران زدوده نشده است. روزنامۀ نیویورک تایمز نیز اواسط آذرماه به نقل از یک گزارش بانک جهانی اعلام کرد:تصمیم سال گذشته صندوق بین المللی پول و وزارت خزانه‌داری *رشد اقتصاد جهانی در سال 1998 کمی بیش‌از 3 درصد برآورد شده که صرفا ناشی از بازتاب رشد کمتر از انتظار در آسیا می‌باشد. این سازمان افزود:کارشناسان در مورد ژاپن و نیوزیلند انتظار گسترش *بحران مالی آسیا و متعاقب آن در روسیه بر بنیۀ اقتصادی جهان تأثیر منفی گذاشته است و لذا پیش‌بینی رشد اقتصادی کشروهای عضو سازمان همکاری اقتصادی و توسعه را از حدود 2/5 درصد کاهش داده است. ) گزارش دورنمای اقتصاد جهانی صندوق بین المللی پول پیش از این میانگین رشد اقتصادی کشورهای پیشرفته جهان در سال 1998 را 2/4 درصد و در سال جاری 2/5 درصد برآورد کرده است. رشد اقتصادی آسیا بانک توسعۀ آسیایی اوایل آذرماه با انتشار گزارشی پیش‌بینی کرد با میزان *با وجود آنکه کارشناسان سازمان همکاری اقتصادی و توسعه انتظار رکود اقتصادی را نمی‌کشد،اما هشدار داده‌اند که هنوز زمینه‌های نگرانی وجود دارد و مقررات‌زدایی در قوانین گمرکی و حل مشکلات بانکی ژاپن در بهبود اوضاع اقتصادی مؤثر خواهد بود."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.