Skip to main content
فهرست مقالات

گسترش اتحادیه اروپا - لیکن نه چندان سریع

ISC (2 صفحه - از 12 تا 13)

کلید واژه های ماشینی : اتحادیۀ اروپا ، اروپا ، گسترش اتحادیه اروپا ، اقتصادی ، شرق و مرکز اروپا ، پول واحد اروپایی ، اقتصادی اروپا ، اصلاحات اقتصادی و پولی ، اصلاحات اقتصادی ، اعضای نوردیک اتحادیه اروپا حمایت

از زمان عقد پیمان ماستریخت برای فراهم‌سازی زمینه‌های لازم برای‌ اتحادیهء پولی و اقتصادی اروپا تاکنون،کشورهای اروپایی تلاش وسیعی را برای‌ انجام اصلاحات اقتصادی و پولی انجام دادند تا سرانجام موفق شدند در اول‌ ژانویه 1999«یورو»(پول واحد اروپایی)را معرفی کنند و به جریان اندازند. اگرچه این هنوز اول راه است و تلاش‌های بسیار عمیق‌تر و گسترده‌تری برای‌ تداوم کار لازم است،اما در همین دوران،شرق و مرکز اروپا نیز به انجام‌ اصلاحات اقتصادی برای عضویت در جامعهء اقتصادی اروپا و سرانجام وحدت‌ پولی با اروپای واحد،مبادرت ورزیده است. وجود پایگاه‌ها اقتصادی متفاوت در شرق و مرکز اروپا و نیز نحوهء اجرای‌ اصلاحات اقتصادی،روند سرمایه‌گذاری‌های غرب و...سبب شده است که‌ ممالک شرق و مرکز اروپا در شرایط متفاوتی قرار گیرند.هریک از این‌ کشورها در مرحله‌ای خاص برای ورود به اتحادیهء اقتصادی اروپا قرار دارند،با این وجود تمام تلاش خود را به کار گرفته‌اند تا در اوایل قرن بیست‌ویکم‌ بتوانند وارد این اتحادیه شوند. هفته‌نامه«اکونومیست»در شمارهء اخیر خود با انتشار مقاله‌ای با عنوان‌ «گسترش اتحادیهء اروپا،لیکن نه‌چندان سریع»به بررسی این مقوله پرداخته‌ است. باهم این مقاله را می‌خوانیم.

خلاصه ماشینی:

"هریک از این کشورها در مرحله‌ای خاص برای ورود به اتحادیۀ اقتصادی اروپا قرار دارند،با این وجود تمام تلاش خود را به کار گرفته‌اند تا در اوایل قرن بیست‌ویکم بتوانند وارد این اتحادیه شوند. ) گفته شده است که این کشورها،قبل از آنکه مذاکرات در مورد آنها جهانی شود،باید وضع اقتصادی‌شان را به استانداردهای اتحادیه اروپا نزدیکتر سازند و در مورد اسلواک،وضع سیاسی *در نوامبر گذشته،کمیسیوt اروپا جمهوری‌های چک و اسلوونی از گروه«موج اول»را به خاطر عقب اقتادگی‌شان در امر اصلاحات اقتصادی مورد انتقاد قرار داد،اما از لتونی قدردانی کرد که به معنای حمایت اتحادیه از این کشور برای پیوستن به آن تا پیش از شروع قرن بیست‌ویکم است. این امر،یک نظریه و دید کلی را تقویت می‌کند که لتونی یعنی جمهوری که به شدت از سوی اعضای نوردیک اتحادیه اروپا حمایت می‌شود،احتمالا برای پیوستن به این زنجیره با سرعت، در پایان سال 1999 دعوت شود."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.