Skip to main content
فهرست مقالات

تأمین مالی در اقتصاد ایران در بیست سال اخیر

ISC (4 صفحه - از 24 تا 27)

کلید واژه های ماشینی : اقتصادی ، تأمین مالی طرح‌های اقتصادی ، تأمین مالی در اقتصاد ایران ، سرمایه ، قراردادهای بیع متقابل ، سرمایه‌گذاری ، تأمین مالی طرح‌های سرمایه‌گذاری ، قراردادهای ، دولت ، توسعه

اقتصاد ایران در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی فراز و نشیب‌های‌ فراوانی را طی کرد.محاصرهء اقتصادی غرب علیه ایران و جنگ تحمیلی با حدود یک هزار میلیارد دلار خسارات مستقیم و غیرمستقیمی که به بار آورد،عملا فرآیند توسعه اقتصادی ایران با موانع جدی روبه‌رو ساخت. عمده‌ترین مشکلاتی که در این دوران به‌وجود آمد،تنگناهای مالی‌ طرح‌های اقتصادی بوده که از روند نزولی سرمایه‌گذاری در ساختار اقتصاد کشور ناشی شد. با اجرای دو برنامهء توسعهء اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی کشور پس از خاتمهء جنگ تحمیلی عراق علیه ایران،تا حدودی بنیهء اقتصاد ملی تقویت شده است، اما هنوز سطح سرمایه‌گذاری در اقتصاد ملی ناچیز است و در تأمین مالی‌ طرح‌های اقتصادی مشکلاتی به چشم می‌خورد. در این گزارش تلاش داریم به اختصار به بررسی تأمین مالی طرح‌های‌ اقتصادی یا به عبارتی سرمایه‌گذاری در اقتصاد ملی بپردازیم.

خلاصه ماشینی:

"فرآیند رشد سرمایه‌گذاری به منظور تأمین مالی طرح‌های اقتصادی در برنامۀ اول از سوی دولت و بخش خصوصی و نیز با استفاده از منابع داخلی و خارجی، تحقق یافت و در عمل میانگین رشد اقتصاد کشور در حدود اهداف برنامۀ اول (7/3)محقق شد. این سازمان در گزارش خود تصریح *در برنامۀ دوم نیز اجرای شماری از طرح‌ها به ارزشی بیش‌از 20 میلیارد دلار در چارچوب قراردادهای بیع متقابل پیش‌بینی شده است،اما تاکنون حدو 10 درصد این قراردادها(از حیث ارزش)با انعقاد قراردادهای مورد بحث تأمین مالی می‌شود. » در این قانون،بازنگری در قوانین، مقررات و ضوابط ناظر بر فعالیت مؤسسات مالی در بازارهای پولی و سرمایه‌ای به‌گونه‌ای که با شرایط جدید ناشی از تحولات داخلی و بین المللی هماهنگی داشته باشد و نیز منطقی کردن نرخ سود در سطح نظام بانکی برای تشویق پس‌انداز،ایجاد بانک‌های تخصصی،توسعه متناسب با اهداف اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی دولت و نیز تأمین کسری منابع مالی بانک‌ها از طریق مشارکت با بخش خصوصی،جلب مشارکت بخش‌های خصوصی و تعاونی در ارایۀ خدمات بانکی،توسعه و تقویت فعالیت مؤسسات اعتباری غیربانکی و فراهم‌سازی زمینه‌های لازم برای تکامل نظام بانکی کشور تحت کنترل و نظارت بانک مرکزی تصویب شده است. برنامه‌ریزی برای بازپرداخت تدریجی بدهی‌های دولت و شرکت‌های وابسته به آن،جذب نقدینگی و هدایت آن به سمت سرمایه‌گذاری و تولید، هدایت اعتبارات سیستم بانکی در جهت اجرای سیاست‌ها برنامۀ دوم،تلاش برای امحاء تدریجی بدهی‌های خارجی، اتخاذ تدابیر لازم برای افزایش سهم سرمایه‌گذاری در کل اقتصاد کشور از برنامه‌های مصوب برای هدایت منابع به تأمین مالی طرح‌های سرمایه‌گذاری است."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.