Skip to main content
فهرست مقالات

تجهیز مالی تجارت خارجی با استفاده از ابزارهای نوین

ISC (3 صفحه - از 33 تا 35)

کلید واژه های ماشینی : بورس اوراق بهادار تهران ، فعالیت بورس اوراق بهادار تهران ، حال بورس اوراق بهادار تهران ، بورس ، تجهیز مالی تجارت خارجی ، سرمایه ، صادرات ، سهام ، بازار سرمایه ، بازار

بورس اوراق بهادرا تهران،دور دوم فعالیت خود را در دوران بازسازی‌ اقتصادی آغاز کرد و در سال‌های نخست با رشد سریع شاخص سهام روبه‌رو شد و توانست سرمایه‌گذاران علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری‌های مولد اقتصادی‌ را حذب کند. با وجود آنکه در سال‌های اخیر رکود فعالیت بورس و افت شاخص سهام‌ آن را شاهد بوده‌ایم.اما نمی‌توان اهمیت بورس سهام در تأمین مالی‌ طرح‌های سرمایه‌گذاری و منابع جدید برای توسعه طرح‌های فعال را نادیده‌ گرفت.با این حال بورس اوراق بهادار تهران هنوز فاقد سازماندهی مناسب‌ برای تجهیز بازار سرمایه است و ازاین‌رو لازم است مسؤولان این نهاد، تمهیدات،سازوکارها،مقررات و برنامه‌های ضروری را برای گسترش نقش‌ بورس سهام در بازار سرمایه به‌عمل آورند. یکی از زمینه‌هایی که در فعالیت بورس اوراق بهادار تهران کمتر مورد توجه‌ بوده،عرضه سهام شرکت‌های بازرگانی است،درحالی‌که این امر می‌تواند در رونق دادوستدهای تجاری داخلی و نیز با دنیای خارج نقش بسزایی ایفا کند. در این مقاله به بررسی موقعیت بورس اوراق بهادار تهران و راه‌های‌ تقویت فعالیت آن در عرصه بازرگانی می‌پردازیم.

خلاصه ماشینی:

"یکی از زمینه‌هایی که در فعالیت بورس اوراق بهادار تهران کمتر مورد توجه بوده،عرضه سهام شرکت‌های بازرگانی است،درحالی‌که این امر می‌تواند در رونق دادوستدهای تجاری داخلی و نیز با دنیای خارج نقش بسزایی ایفا کند. آنچه مسلم است بازار سهام در ایران متأسفانه فقط به واحدهای تولیدی و شرکت‌های سرمایه‌گذاری اجازه فعالیت داده است،درحالی‌که این بازار می‌تواند در رونق تجارت داخلی و خارجی سهم بسزایی ایفا کند و منابع مالی مورد نیاز این‌گونه سرمایه‌گذاران را که از اولویت در کسب اعتبارات بانکی نیز برخوردار نیستند،تأمین نماید. به عقیدۀ کارشناسان،با روند کنونی عرضه محدود سهام در بازار اوراق بهادار تهران،نه تنها بازار سرمایه و سرمایه‌گذاری رونق مورد نیاز را پیدا نمی‌کند،بلکه رکود این بازار و افت شاخص قیمت سهام،دلسردی بیشتری در میان توده‌های مردم نسبت به بازار سرمایه به‌وجود می‌آورد و حتی شمار بسیاری از سرمایه‌گذاران در بورس سهام را با ضرروزیان روبه‌رو می‌سازد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.