Skip to main content
فهرست مقالات

باید چند سالی ریاضت اقتصادی بکشیم

مصاحبه شونده:

ISC (4 صفحه - از 56 تا 59)

کلید واژه های ماشینی : صادرات ، واردات ، صادرات غیرنفتی ، اقتصادی ، ارز ، نفت ، سالی ریاضت اقتصادی ، بازرگانی ، تولید ، کالاهای غیرنفتی به بازارهای خارج

بررسی وضعیت کنونی اقتصاد کشور و تأثیرپذیری آن از نظام اقتصاد را کد جهانی،ارزیابی و پیش‌بینی موقعیت آینده تا حد ممکن و در کنار آن اندیشیدن‌ راهکارهای مناسب برای پیشبرد اهداف از عمده‌ترین وظایف‌ دست‌اندرکاران،سیاست‌گزاران و برنامه‌ریزان اقتصاد است. هر اندازه که عوامل تأثیرگذار و نیز میزان اثرگذاری آنها بر اقتصاد مل‌ برمبنای واقع‌بینانه‌تری مورد سنجش و ارزیابی قرار گیرند،متقابلا راه‌حل‌ها و راهکارهای ارایه شده کاربرد بهتر و عملکرد مثبت‌تری بجا خواهند نهاد. به همین منظور خبرنگار نشریه«بررسی بازرگانی»در گفت‌وگو با مهندس علینقی خاموشی رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران تلاش‌ کرد سیمایی از موقعیت اقتصادی و بازرگانی خارجی ایران در سال آینده را به‌ تصویر کشد. در این شماره مشروح مصاحبه خبرنگار ما با مهندس خاموشی را می‌خوانید.

خلاصه ماشینی:

"باید چند سالی ریاضت اقتصادی بکشیم اشاره: بررسی وضعیت کنونی اقتصاد کشور و تأثیرپذیری آن از نظام اقتصاد را کد جهانی،ارزیابی و پیش‌بینی موقعیت آینده تا حد ممکن و در کنار آن اندیشیدن راهکارهای مناسب برای پیشبرد اهداف از عمده‌ترین وظایف دست‌اندرکاران،سیاست‌گزاران و برنامه‌ریزان اقتصاد است. متأسفانه ساختار تولید و تجارت خارجی ما به گونه‌ای است که در برابر کمبود ارز،از قدرت رقابت ما برای عرضه کالاهای غیرنفتی به بازارهای خارج نیز کاسته می‌شود. به قسمت اول خود شما *متأسفانه ساختار تولید و تجارت خارجی ایران به‌گونه‌ای است که در برابر کمبود ارز،قدرت رقابت ما برای عرضه کالاهای غیرنفتی به بازارهای خارجی نیز کاسته می‌شود. *راه‌های تأمین مالی صادرات و واردات کدام است و نهادهای دولتی و خصوصی چگونه می‌توانند از این راه‌ها استفاده کنند؟ *در کوتاه‌مدت،چنانکه اشاره شد، ناچاریم ریاضت اقتصادی را تحمل کنیم. *اگر درآمدهای نفتی مورد پیش‌بینی در لایحۀ بودجه 78 تحقق نیابد و تنگناهای ارزی بروز کند،به نظر شما دولت برای رفع این تنگناها به‌طوری که اثر زیادی بر رشد اقتصادی نداشته باشد،چه می‌تواند بکند؟ *امیدوارم این گفتۀ مرا بد تعبیر نکنید. در مورد راه‌های تأمین کسری بودجه،روی‌آوردن به بیع متقابل و افزایش منابع ارزی برای نیازهای صنایع و صادرات از یک طرف و کاستن معقول از حجم واردات به طوری که کمترین از حجم واردات ب طوری که کمترین ضرر ممکن را به روند تولید و اشتغال وارد کند،از سوی دیگر می‌تواند مفید باشد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.