Skip to main content
فهرست مقالات

برنامه ریزی صحیح برای بهره گیری بخش خصوصی از منابع اعتباری خارجی ضروری است

مصاحبه شونده:

ISC (4 صفحه - از 60 تا 63)

کلید واژه های ماشینی : بودجه ، تسهیلات ، واردات ، نفت ، بهره‌گیری بخش خصوصی از منابع ، دولت ، بخش خصوصی ، زمینه وضعیت بودجه سال آینده ، فعالیت‌های اقتصادی بخش خصوصی ، سرمایه

بررسی و ارزیابی لایحه بودجه سالانه کشور و بودجه عمومی،همواره‌ می‌تواند دورنمای روشنی را در اختیار کارآفرینان بخش خصوصی گذارد،زیرا از این‌طریق آنها درمی‌یابند که عمده‌ترین اهدافی که بخش عمومی در سال‌ بعد دنبال خواهد کرد چیست و نتیجه این اقدامات چه پیامدهایی خواهد داشت و چه زمینه‌هایی را برای فعالیت کارآفرینان مهیا می‌سازد. اگرچه ممکن است ارقام مصوب با عملکرد بودجه همواره تفاوت داشته‌ باشد،اما چنانچه ارقام پیش‌بینی شده در بودجه به‌ویژه در بخش درآمدها (ارزی و ریالی،نفتی و مالیاتی)به واقعیت نزدیک باشد،شاید بیش‌از 90 درصد اهداف و برنامه‌های دولت تحقق پیدا کند.بنابراین ارزیابی بودجه‌ می‌تواند چراغی فراروی فعالان بخش خصوصی برای تصمیم‌سازی‌ها و اقدامات و برنامه‌های آتی باشد. خبرنگار نشریه«بررسی‌های بازرگانی»در گفت‌وگو با دکتر حمید برادران شرکاء رییس دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی در زمینه‌ وضعیت بودجه سال آینده،درآمدها و هزینه‌های ارزی،نقش‌ سیاست‌گزاری‌ها و برنامه‌های بخش دولتی بر فعالیت‌های بخش خصوصی‌ و...،به طرح مسایل موردنظر بسیاری از دست‌اندرکاران فعالیت‌های‌ اقتصادی بخش خصوصی پرداخت. باهم این گفت‌وگو را می‌خوانیم.

خلاصه ماشینی:

"*با توجه به پیش‌بینی قیمت نفت در بودجه سال آینده،وضع تراز بازرگانی خارجی و حساب جاری کشور را در سال آینده چگونه ارزیابی می‌کنید؟ *با توجه به اینکه بسیاری از پیش‌بینی‌های مؤسسات بین المللی مالی و اقتصادی بیانگز این است که رکود در سطح اقتصاد جهانی برای سال آینده ادامه خواهد داشت،به‌نظر می‌رسد که ما نباید افزایش قیمتی را برای نفت در سال آینده تصور کنیم،مگر اینکه یک حادثه غیرمترقبه صورت بگیرد و یک شوکی بر بازار وارد شود. باید به سمتی برویم که تمام فعالیت‌های اقتصادی در بخش خصوصی انجام شود و بعد از اینکه این زمینه‌ها فراهم شد،در ارتباط با راه‌های تأمین مالی برای پروژه‌های تجاری بخش خصوصی،راهکارهایی را پیشنهاد کنیم. *آیا سال آینده بخش خصوصی می‌تواند از اعتبارات خارجی بهره‌مند شود؟به‌ویژه بخش بازرگانی چگونه می‌تواند به این اعتبارات دسترسی پیدا *دولت باید زمینۀ مناسب برای توسعۀ بخش خصوصی را فراهم کند و به سمتی حرکت کنیم که تمام فعالیت‌های اقتصادی توسط بخش خصوصی انجام شود و در ارتباط با راه‌های تأمین مالی پروژه‌های بخش خصوصی از جمله طرح‌های تجاری راهکارهایی را پیشنهاد کنیم. یعنی در حقیقت اگر ما از منابع داخلی نمی‌توانیم ارز به دست آوریم،از منابع خارجی کسب کنیم،ولی به این شرط که این منابع خارجی که در داخل کشور مصرف شود،بعدا بتواند تعهدات خود را بازپرداخت کند و این‌طور نشود که بخش خصوصی اعتبارات خارجی را بگیرد و دولت و بانک مرکزی هم آن را تضمین کنند و بعدا بازپرداخت نکند و تضمین‌کننده که بانک مرکزی و دولت است،مجبور شود پرداخت تعهدات را انجام دهد."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.