Skip to main content
فهرست مقالات

در اجلاس مجمع جهانی اقتصاد چه گذشت؟

ISC (5 صفحه - از 6 تا 10)

کلید واژه های ماشینی : مجمع جهانی اقتصاد، اجلاس مجمع جهانی اقتصاد، اقتصادی، سیاسی، آمریکا، یورو، روسیه، بحران مالی در نشست داووس، اقتصاد جهانی، اروپا

«مجمع جهانی اقتصاد»که هر سال در شهر داووس سوییس یک نشست اقتصادی‌ دوستانه میان رؤسای کشورهای جهان،اقتصاددانان و صاحبان شرکت‌های بزرگ برای بررسی‌ عمده‌ترین مسایل اقتصادی بین المللی برگزار می‌کند،یک بنیاد غیر انتفاعی است که در سال‌ 1970 به ابتکار اقتصاددان سوییسی،«کلاوس شواب»تشکیل شد. این مجمع با نزدیک به سی سال فعالیت،خود را به عنوان یک انجمن جهانی برای گفت‌وگو بین نخبگان سیاسی و اقتصادی جهان و ابزاری برای خدمت به نافع عمومی بشریت مطرح‌ کرده است.این مجمع مدعی است که از هرگونه وابستگی و جهت‌گیری سیاسی مبراست و کاملا بی‌طرف می‌باشد.هزینهء ادارهء مجمع جهانی اقتصاد با دریافت حق عضویت از شرکت‌کنندگان در نشست‌های سالانه تأمین می‌شود.مجمع تحت نظارت مقام‌های دولتی و قانونی سوییس قرار دارد و در ژنو به ثبت رسیده است.سازمان ملل نیز مجمع جهانی اقتصاد را به عنوان یک سازمان غیر دولتی به رسمیت می‌شناسد. در حال حاضر بالغ بر یک هزار شرکت و مرکز اقتصادی از 70 کشور جهان عضو رسمی‌ مجمع می‌باشند.این شرکت‌ها در سطح بین المللی فعالیت دارند و ارزش معاملات سالانه‌ آنها بیش از یک میلیارد دلار است. علاوه بر شرکت‌های مورد بحث،شمار کثیری از سیاستمداران برجسته،دانشمندان، روشنفکران،هنرمندان و خبرنگاران جهان با مجمع جهانی اقتصاد ارتباط دارند و در نشست‌های سالانه آن شرکت می‌کنند. مجمع جهانی اقتصاد در زمینهء اجرای طرح‌های تحقیقاتی به‌ویژه درخصوص رقابت‌ اقتصادی در سطح بین المللی فعال است.هردو ما یک‌بار نیز نشریه این مجمع چاپ می‌شود که مورد استفاده بیش از 40 هزار نفر از رهبران و مدیران کشورهای مختلف است. یکی از اهداف فعالیت مجمع جهانی اقتصاد،زمینه‌سازی برای همکاری راهبردی در سطح‌ بین المللی است.مجمع تاکنون مبتکر و زمینه‌ساز تحو لات و تحرکات مهم بین المللی بوده و در شکل‌گیری گفت‌وگوی محیط زیست اروگوئه،پیمان تجارت آزاد آمریکای شمالی(نفتا)، برقراری صلح در آفریقای جنوبی و گفت‌وگوهای اعراب و اسراییل نقش داشته است. کلاوس شواب بنیانگذار و رییس مجمع در تشریح اهداف آن می‌گوید:معتقدیم چالش‌های‌ دشواری که در آستانه ورود به قرن آینده در برابر بشریت قرار دارد،فقط از طریق تلاش‌ مشترک و معاضدت رهبران سیاسی و صاحبان قدرت اقتصادی،قابل حل می‌باشد.این‌ همکاری باید با حسن نیت همراه باشدو به‌طور شفاف در معرض افکار عمومی قرار گیرد. وی افزود:ما می‌خواهیم یک مجموعهء متحد جهانی با مشارکت نمایندگان دولتی،اقتصادی، روشنفکران و رسانه‌های جمعی باشیم. بیست و نهمین نشست سالانه مجمع جهانی اقتصاد،به روال هر سال،هشتم تا سیزدهم‌ بهمن‌ماه در داووس برگزار شد و در آن حدود دو هزار تن از سیاستمداران و صاحبان صنایع‌ بزرگ جهان،دانشمندان،روشنفکران و خبرنگاران حضور داشتند. از این نشست گزارشی داریم که باهم می‌خوانیم.

خلاصه ماشینی:

"در اجلاس مجمع جهانی اقتصاد چه گذشت؟ اشاره: «مجمع جهانی اقتصاد»که هر سال در شهر داووس سوییس یک نشست اقتصادی دوستانه میان رؤسای کشورهای جهان،اقتصاددانان و صاحبان شرکت‌های بزرگ برای بررسی عمده‌ترین مسایل اقتصادی بین المللی برگزار می‌کند،یک بنیاد غیر انتفاعی است که در سال 1970 به ابتکار اقتصاددان سوییسی،«کلاوس شواب»تشکیل شد. رومان هرتزوگ» رییس جموهری آلمان در این نشست اعلام کرد:برای جلوگیری از تکرار بحران‌های مالی درچ کشورهای مختلف جهان،بازارهای مالی و پولی بین المللی باید ضابطه‌مند شوند. در جمع‌بندی نظرات ارایه شده از سوی مقام‌های اقتصادی،صاحبان شرکت‌ها و کارشناسان برجسته که در سخنرانی‌هایشان در نشست داووس ارایه شد،می‌توان گفت که اتفاق‌نظر در زمینۀ ضرورت خاتمه دادن به بحران مالی بین المللی که دامنگیر مناطق وسیعی از جهان از روسیه و آسیای دور گرفته تا برزیل و آمریکای لاتین شده است،وجود داشت. بسیاری از کارشناسان حاضر در این نشست نیز از سیاست‌های صندوق بین المللی پول انتقاد کردند و افزودند: تحمیل موازین اقتصادی غیر واقع‌بینانه و تخریب‌کننده از سوی صندوق به کشورهای وام‌گیرنده،عامل بحران است. مباحث دیگر در اجلاس داووس و حاشیۀ آن «ال‌گور»معاون رییس جمهوری آمریکا در سخنرانی خود در اجلاس مجمع جهانی اقتصاد گفت:زمانی که رهبران دنیا دربارۀ چگونگی اصلاح ساختار مالی جهان به دنبال بحران اقتصادی اخیر مذاکره می‌کنند،نباید کشورهای فقیر را از یاد ببرند. در کنار مباحث اقتصادی که در نشست داووس مطرح شد،«گروهارلم برانتلند»رییس سازمان بهداشت جهانی ضمن درخواست کمک برای تأمین هزینه آخرین مرحله از برنامه مایه‌کوبی فلج اطفال اعلام کرد:ویروس فلج اطفال در دو سال آینده ریشه‌کن خواهد شد."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.