Skip to main content
فهرست مقالات

رشد 30 درصدی صادرات غیرنفتی با اتخاذ استراتژی جهش صادراتی

مصاحبه شونده:

ISC (3 صفحه - از 42 تا 44)

کلید واژه های ماشینی : صادرات ، صادرات غیر نفتی ، جهش صادرات غیر نفتی ، صادرات غیر نفتی کشور ، توسعۀ صادرات ، زمینۀ توسعۀ صادرات غیر نفتی ، رشد ، جهش صادراتی مستلزم افزایش تولید ، صادرات غیر نفتی دست‌یافتنی ، اتخاذ استراتژی جهش صادراتی

فقدان دورنمای روشنی برای بازار نفت و عدم افزایش درآمدهای ارزی‌ حاصل از صادرات غیر نفتی در برابر ضرورت واردات سالانه 15 میلیارد دلار انواع کالاهای اساسی و سرمایه‌ای و واسطه‌ای و ضرورت بازپرداخت تعهدات‌ خارجی که حدود 12 میلیارد دلار آن سررسید شده،از مسایلی است که اقتصاد ایران اکنون با آن دست به گریبان است. در همین حال دستیابی به رشد و توسعهء اقتصادی پایدار،مستلزم افزایش‌ سهم ایران در تجارت جهانی است که این مهم تنها با عزم ملی برای جهش‌ صادرات غیر نفتی دست‌یافتنی است. اکنون که در آستانهء تدوین سومین برنامهء پنج‌سالهء توسعهء اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور قرار داریم،می‌بایست با توجه به دستاوردهای دو برنامهء پیشین،سیاست‌های استراتژیک تجاری مناسب را به‌کار بگیریم. کارشناسان در این زمینه دیدگاه‌های گوناگونی دارند. به منظور آشنایی خوانندگان با آنچه در تدوین رهنمودهای سومین برنامهء پنج سالهء توسعهء اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی کشور در زمینهء تدارک‌ استراتژی‌های مناسب تجاری اندیشیده شده است،خبرنگار نشریه‌ «بررسی‌های بازرگانی»با دکتر محمد رضا رفعتی پژوهشگر مؤسسهء مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی گفت‌وگویی دارد که باهم می‌خوانیم.

خلاصه ماشینی:

"*تا چه حد استراتژی‌های اتخاذ شده عملی خواهد بود و چه تغییراتی را در ارزش صادرات غیر نفتی به همراه خواهد داشت؟ *شورای تلفیق برنامه تا این مرحله بیست و دو رهنمود کلی را در این ارتباط تصویب نموده که در آنها موارد عمده‌ای نظیر عضویت در سازمان جهانی تجارت (WTO) جهت استفاده از ترجیحات تجاری و حذف موانع پیش روی صادرات،حفظ ثبات نرخ حقیقی ارز از طریق تعدیل نرخ اسمی ارز با نرخ تورم با هدف حفظ قابلیت رقابت کالاهای صادراتی کشور،هماهنگ نمودن سیاست خارجی کشور با سیاست‌های تجاری، ابتناء بر برون‌نگری بخش صنعت، تشویق و حمایت از سرمایه‌گذاری خارجی با هدف توسعۀ صادرات،اصلاح جهت‌گیری مناطق آزاد با تأکید بر حصول اهداف صادراتی آنها،هماهنگی سیاست‌های پولی،مالی،ارزی و تجاری کشور،ایجاد ثبات لازم در قوانین و مقررات،افزایش کارآیی تجاری و استفاده از فن‌آوری‌های نوین تجارت از قبیل تجارت الکترونیکی،حمایت از صدور خدمات فنی-مهندسی و نیروی کار،حذف انحصارات و ایجاد زمینۀ رقابت سالم بین بخش دولتی و خصوصی،تجدید نظر و هدفمند نمودن حمایت‌های گمرکی،ایجاد تنوع در کالاها و گسترش بازارهای صادراتی و ایجاد زمینه‌های لازم برای استفاده از موقعیت استراتژیک کشور در عرصۀ مبادلات جهانی مور تأکید واقع شده است. *برای جهش صادرات غیر نفتی با توجه به دورنمای نامطلوب درآمدهای نفتی استفاده از چه منابعی برای رشد سرمایه‌گذاری صادرات‌گرا در برنامۀ سوم گنجانده شده است؟ *در رهنمودهای کلی برنامۀ سوم که از سوی شورای تلفیق برنامه ارایه گردیده،بر استفاده از سرمایه‌های خارجی در تولید و صدور کالا تأکید شده است که علت آن کمبود درآمدهای ارزی کشور از یک‌سو و نیاز به استفاده از فن‌آوری‌های روز جهان از سوی دیگر می‌باشد."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.