Skip to main content
فهرست مقالات

جایگاه شورای عالی بررسی و تعیین الگوی مصرف در اقتصاد ملی

ISC (2 صفحه - از 21 تا 22)

کلید واژه های ماشینی : شورای عالی بررسی و تعیین ، بررسی و تعیین الگوی مصرف ، جایگاه شورای عالی بررسی ، تعیین الگوی مصرف در اقتصاد ، الگوی مصرف در اقتصاد ملی ، اقتصادی ، بررسی الگوهای مصرف و سرمایه‌گذاری ، سیاسی ، تعیین الگوی مصرف تشکیل ، کشورهای در حال توسعه

تحقق اهداف و سیاست‌های اقتصادی کشور،به توجه کافی در زمینه‌های‌ گوناگون،به‌ویژه بخش‌های مصرف و سرمایه‌گذاری نیاز دارد.در کشورهای‌ در حال توسعه مانند ایران که همواره کمبود منابع سرمایه‌گذاری برای‌ دستیابی به رشد و توسعهء اقتصادی پایدار به چشم می‌خورد،بررسی الگوهای‌ مصرف و سرمایه‌گذاری از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. از آنجا که جریان بین المللی سرمایه به کشورهای در حال توسعه همواره با کندی مواجه بوده و تحت تأثیر عوامل سیاسی و سیاست‌های خاص دولت‌های‌ بزرگ قرار داشته،کشورهایی که خواستار حفظ استقلال سیاسی و اقتصادی‌ خود می‌باشند،بیش از پیش باید به منابع اقتصاد ملی و بهره‌برداری بهینه از آنها اهتمام ورزند. در سال‌های اخیر اقتصاد ایران با رعایت نشدن الگوی صحیح مصرف در بخش‌های عمومی و خصوصی روبه‌رو بوده و منابع قابل سرمایه‌گذاری را از دست داده است.به منظور اصلاح این‌امر،شورای عالی بررسی و تعیین الگوی‌ مصرف تشکیل شد. به منظور آشنایی با این شورا،اهدف و وظایف و نیز عملکرد آن،گزارش‌ حاضر ارایه می‌شود.

خلاصه ماشینی:

"جایگاه شورای عالی بررسی و تعیین الگوی مصرف در اقتصاد ملی اشاره: تحقق اهداف و سیاست‌های اقتصادی کشور،به توجه کافی در زمینه‌های گوناگون،به‌ویژه بخش‌های مصرف و سرمایه‌گذاری نیاز دارد. اعضای شورای عالی بررسی و تعیین الگوی مصرف عبارتند از:ریاست جمهوری(و یا معاون اول رییس جمهور) به عنوان رییس شورا،وزیر بازرگانی، وزیر امور اقتصادی و دارایی،وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی،وزیر صنایع، رییس سازمان برنامه و بودجه و رییس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران،وزیر ذی‌ربط حسب مورد و به تشخیص دعوت رییس شورا،دو نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به عنوان ناظر و به انتخاب مجلس شورای اسلامی و وزیر دادگستری. کمیتۀ کار نیز گزارش‌ها و نتایج مطالعات انجام شده در گروه‌های مختلف کارشناسی مزبور را مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌دهد و مسؤولیت تنظیم گزارش‌ها برای ارایه به شورای عالی را به عهده دارد. شورای عالی بررسی و تعیین الگوی مصرف در هریک از زمینه‌های مورد اشاره(گروه‌های کاری)مصوباتی داشته است که در صفحات آتی ارایه می‌شود."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.