Skip to main content
فهرست مقالات

در اصلاح الگوی مصرف، بخش دولتی و مردمی هر دو باید تلاش کنند

مصاحبه شونده:

ISC (4 صفحه - از 38 تا 41)

کلید واژه های ماشینی : اصلاح الگوی مصرف ، الگوی مصرف ، صادرات غیرنفتی ، دولت ، اقتصادی ، معاون بازرگانی داخلی وزارت بازرگانی ، عدم رعایت الگوی صحیح مصرف ، تولید ، الگوی صحیح مصرف ، مردم

رواج الگوی مصرف صحیح در میان بخش‌های خصوصی و دولتی و زمینه‌سازی برای اجرا و رعایت‌ این الگو می‌تواند سالانه میلیاردها دلار به نفع اقتصاد کشور تمام شود و در همین حال بهره‌برداری‌ مناسب و بهینه از امکانات موجود برای پیشبرد و توسعهء اقتصاد ملی را به حد اکثر رساند. دولت و بخش خصوصی شامل مردم به عنوان مصرف‌کنندگان کالاها و خدمات،هریک به نوعی‌ سهمی در هرزروی منابع دارند که بخش عمدهء آن از فقدان امکانات و فن‌آوری‌های لازم در بخش‌های تولید و توزیع می‌باشد. کارشناسان اقتصادی نقطه نظرات متفاوتی نسبت به الگوی مصرف در ایران دارند و هریک‌ عوامل گوناگونی را در این زمینه دخیل می‌دانند. خبرنگار نشریه«بررسی‌های بازرگانی»در گفت‌وگو با آقای محمد عیدیان قائم‌مقام معاون‌ بازرگانی داخلی وزارت بازرگانی در زمینهء نحوهء رواج قناعت سرفراز در جامعه و اصلاح الگوی مصرف‌ و نیز خسارات اقتصادی ناشی از عدم رعایت این الگو به گفت‌وگو پرداخت که ماحصل آن‌چنین است.

خلاصه ماشینی:

"با این وجود عملکرد غذایی دهک‌های مختلف درآمدهای شهری در سال 77 که از سوی مؤسسۀ مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی و در رابطه با الگوی مصرف تهیه‌شده است،به این شرح می‌باشد: عملکرد غذایی دهک‌های مختلف درآمدی شهری در سال 1375 (به تصویر صفحه مراجعه شود) *جایگاه شورای عالی بررسی و تعیین الگوی مصرف و وظایف آن در تدوین و معرفی الگوی صحیح مصرف به جامعه چیست؟این شورا در دورۀ فعالیت خود چه اقداماتی به عمل آورده است و وزارت بازرگانی عملکرد آن را چگونه ارزیابی می‌کند؟ *با توجه به اینکه امروزه در کشورهای توسعه نیافته، دولت در سطح گسترده‌ای در سیستم اقتصادی دخالت دارد و نیز دولت به عنوان یک مصرف‌کننده مستقل دارای اثرات مستقیم بر الگوی مصرف جامعه است، زیرا نمی‌توان الگوی مصرف را منحصر به رفتار مصرفی افراد و خانوارها کرد، پس تصمیمات و راهبردهای دولت در تمامی ابعاد آن می‌تواند اثرات قابل توجهی بر جای گذارد. *زیان‌های اقتصادی ناشی از عدم رعایت الگوی صحیح مصرف در جامعه ما سالانه چقدر است؟اقشار مختلف مردم در این زمینه چه نقشی دارند؟نقش گروه‌های اجتماعی مرفه و تأثیر عملکرد آنها بر رفتارهای اجتماعی جامعه و به‌ویژه قشر آسیب‌پذیر چیست؟ *در تقابل قرار دادن مردم دور از انصاف است،زیرا حدود پنج ششم جمعیت کشور قدرت خریدشان اجازۀ عدول از مصرف مورد نیاز خانوار را نمی‌دهد،ولی از باب رویکرد به دولت، سؤال خوبی است."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.