Skip to main content
فهرست مقالات

سیاست گذاری بهینه بیمه ای در بخش درمان با توجه به خطر اخلاقی

نویسنده:

ISC (54 صفحه - از 5 تا 58)

کلیدواژه ها :

خطر اخلاقی ،بیمهء درمان ،سیاست‌گذاری بهینه بیمه‌ای

کلید واژه های ماشینی : بیمه‌ای، درمانی، خطر اخلاقی، خطر اخلاقی در بیمه‌های درمان، شدت خطر اخلاقی، سیاست‌گذاری، بیمه‌های درمان، خدمات، مصرف، بیمه‌شده

مقالهء حاضر با توجه به مفهوم خطر اخلاقی در بیمه‌های درمان تلاش می‌کند تا چگونگی وضع انواع سیاست‌های بیمه‌ای در بخش درمان را با توجه به این مفهوم‌ تبیین کند.سیاست‌های بیمه‌ای در هرخدمت درمانی،در ارتباط مستقیم با شدت‌ خطر اخلاقی در آن خدمت است و هرتلاشی برای وضع سیاست‌های بهینهء بیمه‌ای و بهبود وضعیت بازار بیمه،لا جرم باید با شناختی کامل از این مفهوم و آثار و تبعات ناشی از آن صورت پذیرد.با توجه به این موضوع و اهمیت بخش‌ درمان و منابع مالی محدود این بخش،لزوم بحث جامع و قانع‌کننده دربارهء این‌ مفهومی ضروری به نظر می‌رسد. این مقاله با توجه به مبانی نظری-مفهومی خطر اخلاقی می‌کوشد تا درک‌ دقیق‌تر و جامع‌تری از این پدیده در بیمه‌های درمان ارائه کند و چگونگی‌ تأثیرگذاری این پدیده را بر بهینگی بیمه‌های درمان از دیدگاه اقتصادی مطالعه‌ نماید.در پایان،مطالعات و پژوهش‌های انجام شده برای وضع سیاست‌های بیمه‌ای‌ بهینه و آن‌گاه نتایج به دست آمده از اجرای آزمونی برای ارزیابی سیاست‌های بیمه‌ای‌ در ایران را ارائه می‌دهد.

خلاصه ماشینی:

"است که می‌توان مقدار خطر اخلاقی موجود در بازار بیمه را کنترل کرد و این بازار را خدمات درمانی توسط بیمه‌شده می‌گردد و عنوان خطر اخلاقی به این اثر بیمه‌ها باز سیاست‌گذار لازم است تا سطحی از مشارکت را برای بیمه‌شده در نظر بگیرد که‌ در آن،مطلوبیت ناشی از کاهش خطر اخلاقی با نامطلوبیت ناشی از افزایش ریسک‌ داشتن بیمه‌ای با پوشش کمتر به کاهش مصرف هریک از این خدمات منجر خواهد آزمون وجود و شدت خطر اخلاقی در ایران به ترتیب ذیل انجام شده است: -فرض صفر آزمون وجود تفاوت در مصرف بیمه‌شدگان و بیمه‌نشدگان است و آمارهء آزمون،در سطح 5 درصد وجود تفاوت در مصرف خدمات مذکور در افراد بیمه‌شده و بیمه‌نشده را تایید می‌کند. هزینه‌های متوسط سرپایی و آزمون وجود خطر اخلاقی در مصرف این خدمات(خانواده‌های با درآمد متوسط) -مشارکت بیمه‌شده برای محاسبهء هزینهء کل و کشش قیمتی قوسی 04 درصد در نظر گرفته شده است. -مشارکت بیمه‌شده برای محاسبهء هزینهء کل و کشش قیمتی قوسی 04 درصد در نظر گرفته شده است. -فرض صفر آزمون وجود تفاوت در مصرف بیمه‌شدگان و بیمه‌نشدگان است و آمارهء آزمون،در سطح 5 درصد این تفاوت را برای مصرف دارو و رجوع به پزشک و مصرف کل تایید می‌کند. شدت خطر اخلاقی که با کشش قیمتی قوسی نشان داده شده است در این شیوه- سیاست‌های سه‌گانهء یاد شده را به این ترتیب مورد بررسی قرار داد:الف)نقد سیاست ارائهء درمان رایگان در برخی از مراکز درمانی در ایران وضع مشارکت برای بیمه‌شده در درجهء اول،کنترل خطر اخلاقی است و وجود و یا"

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.