Skip to main content
فهرست مقالات

ارایه ساختار همسان برای متدولوژی باز مهندسی فرایند

نویسنده:

علمی-ترویجی/ISC (16 صفحه - از 29 تا 44)

کلید واژه های ماشینی : متدلوژی ، اطلاعات ، BPR ، فرایند ، بازمهندسی فرایندهای کسب و کار ، ساختار ، بازمهندسی فرایندها ، کارکنان ، متدلوژی BPR ، فرایندهای کسب و کار

بازمهندسی فرایندها1( BPR )به عنوان یکی از روشهای مؤثر در بهبود بنیادی‌ عملکرد سازمان به حساب می‌آید.به دلیل اینکه پروژه بازمهندسی فرایندها،با توجه به‌ ماهیت پیچیده آن از میزان ریسک بالایی برخوردار است،داشتن متدلوژی اهمیت‌ ویژه‌ای دارد.با این حال،تاکنون یک ساختار جامع و یکپارچه برای تدوین متدولوژی‌ BPR ارایه نشده است و متدلوژیهای ارایه شده تاکنون دارای ساختارهای متفاوتی‌ می‌باشند.بدین منظور،چندین مقاله آکادمیک با موضوع محوری متدلوژی و چارچوب‌های BPR بررسی شده است تا کلیه جنبه‌های مورد نیاز برای ارایه یک‌ ساختار همسان جهت تدوین متدلوژی BPR شناسایی شود و برای هرجنبه،فعالیتهای‌ ضروری در پیاده‌سازی BPR تعیین گردد.این فعالیتها با توجه به مؤلفه‌های موجود در این ساختار همسان،تعریف می‌شوند.مؤلفه‌های مذکور شامل طرح بازمهندسی‌ فرایندهای کسب و کار،محیط حمایتگر،رویکرد بهبود،مدیریت فرایند،مدیریت تغییر و فن‌آوری ارتباطات و اطلاعات می‌باشند.این مؤلفه‌ها با بررسی متدلوژی‌های ارایه شده‌ تعیین و گردآوری شده‌اند.در نهایت،ساختار یکپارچه‌ای ارایه شده است،که می‌تواند جامعیت و قابلیت اعتماد متدولوژی‌های BPR را افزایش دهد.

خلاصه ماشینی:

"چارچوب‌های BPR بررسی شده است تا کلیه جنبه‌های مورد نیاز برای ارایه یک‌ ساختار همسان جهت تدوین متدلوژی BPR شناسایی شود و برای هرجنبه،فعالیتهای‌ جنبه‌های مختلفی است که در پروژه‌های BPR عنوان می‌شوند. بسیاری بر این باورند که در انجام پروژه BPR باید یک متدولوژی تعیین شود این حقیقت به دنبال آن است که کلیه خصوصیات لازم یک متدلوژی BPR را مجتمع‌ اطلاعاتی که یک متدلوژی BPR باید پوشش دهد،استخراج و تبیین شده است. در این مقاله،ابتدا،پیش‌زمینه BPR و اهمیت متدلوژی آن مرور می‌شود. در نتیجه مجموعه‌ای از فعالیت‌ها و مراحل پیچیده برای انجام آن لازم است( Reijers Mansar,2005 ). رفتارهای آنها باید درک شود تا برای تغییرات آتی آماده و مدیریت شوند متدلوژی باید مفاهیم و وظایف مورد نیاز در ارتباط با جنبه‌های یک پروژه BPR را رفتاری:باید این قابلیت را داشته باشد که تعیین کند فعالیت‌ها به چه صورت و BPR مرور و اجماعی از جنبه‌های لازم و ساختار همسان متدلوژی ارایه می‌شود. بررسی شدند تا مشخص شود چه مؤلفه‌های ساختاری مورد تأکید بوده است. یک متدلوژی BPR باید 6 مؤلفه ساختاری طرح بازمهندسی فرایندهای کسب و کار، این موضوع زیربنایی برای رسیدن به طرح BPR ایجاد می‌کند که عناصری مانند عنوان یکی از فاکتورهای کلیدی موفقیت در پروژه BPR مطرح شده است( Dennis می‌تواند یکی از عوامل کلیدی شکست پروژه BPR باشد و ازاین‌رو مدیریت تغییر و برای پیاده‌سازی تغییرات فرایندهای کسب و کار است. نشان می‌دهد که بسیاری از محققان تعیین یک متدلوژی BPR را برای افزایش نرخ‌ اهمیت آنان در یک متدلوژی BPR بررسی شده است."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.