Skip to main content
فهرست مقالات

ضرورت عرضه و تطبیق روایات بر قرآن کریم

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت علوم)/ISC (35 صفحه - از 141 تا 175)

کلیدواژه ها :

قرآن ،اخباریان ،حدیث ،تعارض اخبار ،رابطة قرآن و حدیث ،روایات عرضه ،مخالفت یا موافقت با قرآن ،نقد متن حدیث

کلید واژه های ماشینی : قرآن، حدیث، روایات، قرآن کریم، عرضه، سنت، اخبار، اهل سنت، عرضة حدیث بر قرآن، اصل عرضة حدیث بر قرآن

نخستین معیار در ارزیابی (متن) حدیث، قرآن کریم است، بدین معنا که اگر احادیث وارد شده از پیامبر اکرم‌(ص) و ائمه اطهار(ع) با محتوای قرآن سازگار باشد، پذیرفته می‌شود و در صورتی که با نصوص و محکمات قرآنی ناسازگار و مخالف باشد، به کنار افکنده می‌شود، اگرچه سند آن نیز صحیح باشد. عرض روایات بر قرآن کریم، مورد پذیرش اکثریت دانشمندان شیعه و اهل سنت بوده است. در این میان دو گروه از اخباریان و اهل حدیث، این معیار را مورد انکار و اشکال قرار داده‌اند. گروه نخست، اخباریان افراطی شیعه‌ هستند که معتقدند ظواهر قرآن کریم، حجیت و اعتبار ندارد و قرآن جز با تفسیر و تبیین پیشوایان معصوم قابل فهم نیست و گروه دوم، برخی از محدثان و اخباریان اهل سنت‌اند که به تساوی رتبة قرآن و سنت، بلکه به حاکم‌بودن حدیث بر قرآن باور دارند؛ این گروه به‌طور کلی اصل عرضة حدیث بر قرآن را نپذیرفته، به شدت بر آن تاخته و احادیث بیانگر عرضة حدیث بر قرآن را ضعیف و مجعول معرفی کرده‌اند. در این نوشتار تلاش شده است تا با بیان نظریات دانشمندان فریقین و طرح دلایل آنان، این موضوع مورد بررسی و نقادی قرار گیرد.

خلاصه ماشینی:

"و بسیار خردمندانه می‌نماید که پیامبراکرم(ص) و خاندان پاک او که عهده‌دار پاسداری از حریم وحی الهی بوده‌اند، کتاب الهی را به عنوان، میزان و عیاری ثابت و مصون از هر گونه تحریف و تغییر معرفی نمایند و اینکه برخی از عامه خواسته‌اند، روایات عرضه را مجعول و ساختة دست زنادقه و روافض قلمداد کنند و حدیث را در عرض قرآن، دلیلی مستقل به شمار آورند، ممکن است به این دلیل باشد که متأسفانه در صحاح و سنن اهل سنت، روایات بسیاری است که با قرآن کریم، ناسازگاری و معارضه دارد. نیازی به عرضة حدیث بر قرآن نیست؛ بلکه اگر ثابت شد که پیامبر(ص) حدیثی را فرموده‌اند، بیان او به تنهایی حجت خواهد بود و اینکه برخی نقل کرده‌اند که «اگر حدیثی بر شما وارد شد، آن را به کتاب خدا عرضه بدارید، پس اگر موافق با قرآن بود، بپذیرید و گرنه مردود بشمارید»، این حدیثی است باطل و بی‌اساس. شافعی در این اثر، عرضة حدیث بر قرآن را پذیرفته و به احادیثی از پیامبر(ص)، علی و عمر نیز استدلال کرده و سپس می‌گوید: حدیث اگر با قرآن ناسازگار باشد، حدیث رسول الله نیست، گرچه راویان آن را نقل کرده باشند و بر تو باد به عمل بر طبق روایات مشهور و بر حذر باش از عمل به روایات شاذ؛ چرا که ابن ابی کریمه از ابوجعفر از پیامبر خدا(ص) روایت کرده‌اند که پیامبر خدا(ص) یهودیان را فراخواند و از ‌آنان پرسش نمود آنان سخنانی گفتند که نسبت دروغ به عیسی(ع) در ‌آنها بود."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.