Skip to main content
فهرست مقالات

سکولاریسم از دیدگاه شهید مطهری

نویسنده:

(8 صفحه - از 53 تا 60)

کلید واژه های ماشینی : اندیشه‌های استاد شهید مرتضی مطهری ، سکولاریسم ، دین ، اسلام ، سیاسی ، شهید مطهری ، روشنفکران ، ایده‌ها و اندیشه‌های استاد شهید ، سیاست ، ایده

سکولاریسم ایده‌ای است که در جهان امروز به طور جد مورد توجه و التفات روشنفکران دینی و غیر دینی قرار گرفته است. آنچه در این میان بیشتر مجال بحث را فراهم کرده «نسبت و رابطه سکولاریسم با اسلام» است که در سال‌های اخیر دیدگاه‌های کاملا متفاوتی درباره آن مطرح گشته است. از سوی دیگر ایده‌ها و اندیشه‌های استاد شهید مرتضی مطهری به عنوان یکی از شاخص‌ترین احیاگران اندیشه دینی در عصر حاضر همواره مورد علاقه فرهیختگان بوده است. لذا بر آن شدیم که در این نوشتار مروری بر آثار این متفکر دردآشنا و بصیر داشته باشیم و عقیده وی را در باب سکولاریسم جویا شویم. امید است این تلاش بتواند گوشه‌ای از ابهامات و شبهات این باب را بزداید.

خلاصه ماشینی:

"از سوی دیگر ایده‌ها و اندیشه‌های استاد شهید مرتضی مطهری به عنوان یکی از شاخص‌ترین احیاگران اندیشه دینی در عصر حاضر همواره مورد علاقه فرهیختگان بوده است. 2. حکومت شأنی از شؤون پیامبر شهید مطهری ریاست دنیایی را نتیجه قهری ریاست در دین (1) و حکومت را یکی از شؤونی می‌داند که پیغمبر اکرم دارا بود و این حکومت را نه از ناحیه مردم (و از باب وکالت) بلکه از ناحیه خدا (و از باب ولایت) تلقی می‌کند. تبیین معنای صحیح همبستگی دین و سیاست از آن‌جا که همواره دین ملعبه حکام و خلفای جور بوده تا به وسیله آن، حکومت خود را مشروعیت ببخشند؛ شهید مطهری لازم می‌بیند که روش و نظام صحیح این همبستگی را تبیین کند: «هبستگی دین و سیاست که امثال سید جمال مطرح می‌کردند به معنای این نبود که به قول کواکبی استبداد سیاسی به خود قداست دینی بدهد، بلکه برعکس به معنی این است که توده مسلمان دخالت در سرنوشت سیاسی خود را یک وظیفه و مسؤولیت مهم دینی بشمارد. سید جمال شاید نخستین کسی بود که احساس کرد اگر بخواهد در مسلمانان جنبش و حرکتی ایجاد کند باید به آنها بفهماند که سیاست از دین جدا نیست، این بود که او این مسأله را به شدت در میان مسلمین مطرح کرد، بعدها استعمارگران تلاش زیادی کردند تا در کشورهای مسلمان رابطه دین و سیاست را قطع کنند. » (3) و در جای دیگر می‌فرماید: «اعلام همبستگی دین و سیاست و اعلام ضرورت شرعی آگاهی سیاسی برای فرد مسلمان و ضرورت دخالت او در سرنوشت سیاسی کشور خودش و جامعه اسلامی یکی از طرحهای سید برای چاره جویی دردهای موجود بود..."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.