Skip to main content
فهرست مقالات

شکست مسلمین دراندلس، عبرتی بزرگ

نویسنده:

(10 صفحه - از 87 تا 96)

کلید واژه های ماشینی : اندلس ، حکومت ، اسلامی ، عبرت ، تمدن ، شکست مسلمین دراندلس ، تفرقه ، گریبان‌گیر حکومت مسلمین در اندلس ، دینی ، آفتاب حکومت و تمدن بزرگ

افول هر حکومت و تمدنی عللی دارد و غروب آفتاب حکومت و تمدن بزرگ اسلامی در اندلس نیز از این قانون مستثنی نیست. مهمترین آسیبی که گریبان‌گیر حکومت مسلمین در اندلس شد و فرجام ناخوشی را برای آن رقم زد، تفرقه و فساد اخلاقی بود و این نکته‌ای است بسیار حایز اهمیت که برابر آموزه‌های دینی، باید از آن عبرت گرفت.

خلاصه ماشینی:

"(3) با تضعیف دولت مرکزی، برای سومین بار حاکمیت‌های کوچک و ضعیف در گوشه و کنار اندلس سر بر آوردند که برای تجاوز به قلمرو یکدیگر، به هم چنگ و دندان نشان می‌دادند و در امضای پیمان همکاری با مسیحیان برای از میان برداشتن رقیبان خود، از همدیگر گوی سبقت می‌ربودند و این بهترین موقعیت را برای پادشاهان مسیحی فراهم کرد تا ضربه نهایی را بر پیکر حکومت اسلامی در اندلس وارد سازند و خود را برای همیشه از خطر آن برهانند. اینک سزاوار است از خود بپرسیم: آیا تاریخ تکرار نمی‌شود؛ آیا نباید از تاریخ اندلس عبرت آموخت؛ مگر غیر از این است که مؤمن از یک سوراخ دو بار گزیده نمی‌شود؟ چرا بی توجه به نقشه‌های دشمن بر طبل اختلاف و تفرقه می‌کوبیم و از وحدت حول محور رهبری غافل هستیم؛ منافع حزبی و گروهی را بر منافع انقلاب و کشور ترجیح می‌دهیم؛ چرا در مقابل شبیخون فرهنگی دشمن اقدامی اساسی صورت نمی‌دهیم؟ آیا توطئه دشمن، یک توهم است یا این که توهم توطئه نیز توطئه دشمن است؟ اختصاص بودجه کلان از سوی دشمن برای نابودی جمهوری اسلامی واقعیت ندارد و یک توهم است؟ افزایش قارچ گونه باندهای ترویج فحشا، مشروبات الکلی و انواع مواد مخدر در سطح جامعه، بویژه در میان جوانان از روی نقشه و برنامه ریزی دشمنان نیست؟ القای شبهات و ایجاد تردید در بنیان‌های اعتقادی برای سست و متزلزل کردن باورهای دینی مردم بدون طرح از پیش تهیه شده است؟ گسترش برنامه‌های ضد اخلاق و عفت از طریق ماهواره، پخش انواع نوار، سی دی و پوستر مبتذل، هدف خاصی را دنبال نمی‌کند؟ چرا از خواب غفلت بیدار نمی‌شویم؟ چرا گامی اساسی برای حل مشکل و رویارویی با شیطان درون و بیرون بر نمی‌داریم؟ ______________________________ 1 - همان."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.