Skip to main content
فهرست مقالات

از انقلاب حسینی (علیه السلام) تا انقلاب خمینی (قدس سره)

نویسنده:

(11 صفحه - از 97 تا 107)

کلید واژه های ماشینی : امام حسین علیه‌السلام، قیام امام حسین علیه‌السلام، امام، عاشورا، نقل، اسلامی، خمینی قدس‌سره، امام‌خمینی قدس‌سره، قیام، انقلاب اسلامی

مفروض این نوشتار این است: «قیام امام حسین علیه‌السلام بر پیروزی انقلاب اسلامی تأثیر گذاشته است.» این مفروض بر اساس این کلام امام خمینی قدس‌سره «انقلاب اسلامی ایران، پرتوی از عاشورا... است.»(2)انتخاب شده است. بنابراین، در این نوشتار، تلاشی برای اثبات تأثیر انقلاب اسلامی از قیام امام حسین علیه‌السلام صورت نمی‌گیرد؛ بلکه مقاله حاضر به دنبال نشان دادن ابعاد تأثیر عاشورا بر وقوع انقلاب اسلامی است. از این رو، سؤال اصلی این تحقیق عبارت‌است از:«ابعاد تأثیر انقلاب‌اسلامی از قیام امام حسین علیه‌السلام چیست؟»

خلاصه ماشینی:

"بنابراین، در این نوشتار، تلاشی برای اثبات تأثیر انقلاب اسلامی از قیام امام حسین علیه‌السلام صورت نمی‌گیرد؛ بلکه مقاله حاضر به دنبال نشان دادن ابعاد تأثیر عاشورا بر وقوع انقلاب اسلامی است. به همین دلیل، امام حسین علیه‌السلام و امام خمینی قدس‌سره تقیه را حرام و قیام خود علیه حکومت یزید و شاه را آغاز نموده و ادامه دادند. » (3) امام خمینی قدس‌سره نیز در این باره فرمود: «ما باید سعی کنیم تا حصارهای جهل و خرافه را شکسته، تا به سرچشمه زلال اسلام ناب محمدی برسیم و امروز غریب‌ترین چیزها در دنیا همین اسلام است و نجات آن قربانی می‌خواهد و دعا کنید، من نیز یکی از قربانی‌های آن گردم. » (5) رهبری امام خمینی قدس‌سره امام حسین علیه‌السلام بارها به مقایسه یزید با خود و معاویه با علی علیه‌السلام پرداخت و از این مسأله برای برانگیختن مردم به قیام علیه یزید سود جست. » (3) چرا چنین مقایسه‌ای به پیروزی انقلاب اسلامی در ایران مدد رساند؟ به آن دلیل که حاصل این مقایسه آن بود که در یک سو امام خمینی قدس‌سره را به جای امام حسین علیه‌السلام و محمدرضا پهلوی را به جای یزیدبن معاویه می‌دیدند. زیرا، بین امام خمینی قدس‌سره و امام حسین علیه‌السلام نیز همانند محمدرضا پهلوی و یزید بن معاویه شباهت‌های زیادی وجود داشت. » (1) مقام معظم رهبری در این مورد، درباره امام خمینی قدس‌سره فرمود: «بزرگ‌ترین ستایش برای رهبر عزیز، همین است که او را عبدالله؛ یعنی بنده خدا و تسلیم اراده پرورگار یاد کنیم."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.