Skip to main content
فهرست مقالات

سیاست و فرهنگ در حسابداری بین المللی (ارائه یک چهارچوب تحلیلی)

نویسنده:

(10 صفحه - از 3 تا 12)

کلید واژه های ماشینی : حسابداری ، سیاسی ، سیستم ، سیستم ، فرهنگ ، سیاست ، سیستم حسابداری ، فرآیند توسعه و تحول حسابداری ، فرآیند ، کینون

در متون حسابداری بین المللی،فرهنگ و سیاست به‌ عنوان دو عامل مهم و تاثیرگذار بر توسعه سیستم‌های‌ حسابداری کشورهای مختلف مطرح هستند.در این مقاله، پیشینة مربوط به فرهنگ،سیاست و فرآیند توسعه و تحول‌ حسابداری کشورها بررسی شده ولی باز هم نیاز به‌ بررسی‌های عمیق‌تر در زمینه تاثیر فرهنگ و سیاست بر تحولات حسابداری کشورهای مختلف که دارای وضعیت‌ سیاسی و فرهنگی متفاوت هستند احساس می‌شود.در پایان بر اساس کارگری(1988)و مک کینون(1985)) چهارچوب پیشنهادی در این مقاله برگرفته از مطالعه انجام‌ شده توسط ورما(2000)می‌باشد پیشنهاد گردیده است‌ که از طریق آن می‌توان چنین مطالعاتی را انجام داد.

خلاصه ماشینی:

"سیاست و فرهنگ در حسابداری بین المللی‌ ارائه یک چهارچوب تحلیلی (به تصویر صفحه مراجعه شود) جواد مرادی‌ دانشجوی دکتری حسابداری دانشگاه علامه طباطبایی چکیده در متون حسابداری بین المللی،فرهنگ و سیاست به‌ عنوان دو عامل مهم و تاثیرگذار بر توسعه سیستم‌های‌ حسابداری کشورهای مختلف مطرح هستند. در این مقاله، پیشینة مربوط به فرهنگ،سیاست و فرآیند توسعه و تحول‌ حسابداری کشورها بررسی شده ولی باز هم نیاز به‌ بررسی‌های عمیق‌تر در زمینه تاثیر فرهنگ و سیاست بر تحولات حسابداری کشورهای مختلف که دارای وضعیت‌ سیاسی و فرهنگی متفاوت هستند احساس می‌شود. با این حال،چندین مشکل در مورد مطالعات انجام شده وجود دارد،از جمله اینکه: @تعمیم عوامل محیطی و ارتباط آنها با توسعه ویژگی‌های‌ حسابداری در سطح بسیار گسترده‌ای صورت گرفته است و کشورها بر اساس مشخصه‌هایی معدود،در گروه‌های بسیار گسترده‌ای طبقه‌بندی شده‌اند. باید در این مطالعات نه تنها عملکرد رسمی‌ سیستم‌های حسابداری و خروجی‌های فنی آنها بلکه‌ رویه‌های واقعی چنین سیستم‌هایی،سازه‌هایی مدنظر قرار گیرد که در سیستم دخیل هستند و محیط های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی که در آن فعالیت می‌کنند. در این چهارچوب با نام«چهارچوب برون-منشا اصلاح‌ شده‌63»مقررات حسابداری مالی و گزارشگری شرکتی به‌ (به تصویر صفحه مراجعه شود) عنوان اجزای متشکله یک سیستم اجتماعی دیده شده است‌ که فرمول‌بندی و اجرای آن توسط واحدهای اجتماعی با هدف انجام وظایف صورت می‌گیرد. سیستم حسابداری‌ شامل مقامات مجازی است که وظیفه قانونگذاری را بر عهده دارند و به عنوان یک سیستم مجزا،ولی به صورت‌ جزیی از کل محیط ساختاری کشور مورد مطالعه دیده شده‌ است و از اینرو توسط سایر سیستم‌های اجتماعی نظیر سیستم قانونی و سیستم مالی احاطه شده و با آنها در تعامل‌ است."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.