Skip to main content
فهرست مقالات

حاکمیت شرکتی و مدیریت ریسک

نویسنده:

(2 صفحه - از 47 تا 48)

کلیدواژه ها :

مدیریت ریسک ،حاکمیت شرکتی ،مدیر مستقل ،کمیته‌ حسابرسی ،اختیار خرید سهام ،انرون

کلید واژه های ماشینی : مدیریت ریسک ، حاکمیت شرکتی و مدیریت ریسک ، مدیران ، حاکمیت شرکتی ، بورس اوراق بهادار نیویورک ، مدیریت ریسک و سیستم‌های داخلی ، اهداف و سیاست‌های مدیریت ریسک ، قانون جدید بورس بهادار ، تعارض ، انرون

حاکمیت شرکتی و مدیریت ریسک ارتباط خاصی با یکدیگر دارند.در این مقاله،مسئله تعارض بالقوه بین‌ اهداف و سیاست‌های مدیریت ریسک و سیاست‌های‌ مربوط به بیشینه‌سازی ارزش شرکت‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد.این مسئله،امری مهم و قابل توجه است.چون‌ بسیاری از شرکت‌ها به خصوص بانک‌ها و شرکت‌های بیمه‌ دارای کمیته ویژه‌ای هستند که وظیفه مدیریت ریسک را بر عهده دارند. در حال حاضر،در ادبیات مالی این حقیقت به طور گسترده‌ای مورد پذیرش قرار گرفته که مدیریت ریسک‌ می‌تواند منجر به تعارض منافع بین مدیران شرکت‌ها و سهامداران گردد،به ویژه در زمان دریافت پاداش مدیران‌ اجرایی براساس خرید سهام،این تعارض شدید می‌شود.به‌ نظر می‌رسد با تشکیل کمیته مدیریت ریسک با حضور مدیران‌ کارآمد و مستقل،تعارض بالقوه مذکور کاهش می‌یابد. در این مقاله،به قانون جدید بورس بهادار نیویورک‌ و رویه شماره سه حاکمیت شرکتی کشور استرالیا تحت‌ عنوان‌"مدیریت ریسک و سیستم‌های داخلی‌"اشاره‌ می‌گردد و این که چگونه می‌توان با یکپارچه کردن مدیریت‌ ریسک و سیستم‌های داخلی به تدوین استانداردهای قوی‌ حاکمیت شرکتی اطمینان بخشید.

خلاصه ماشینی:

"در حال حاضر،در ادبیات مالی این حقیقت به طور گسترده‌ای مورد پذیرش قرار گرفته که مدیریت ریسک‌ می‌تواند منجر به تعارض منافع بین مدیران شرکت‌ها و سهامداران گردد،به ویژه در زمان دریافت پاداش مدیران‌ اجرایی براساس خرید سهام،این تعارض شدید می‌شود. امروزه این حقیقت کاملا پذیرفته شده است که مقولات‌ مدیریت ریسک می‌تواند منجر به تعارض منافع بین مدیران‌ اجرایی و سهامداران شرکت سهامی شود،به خصوص‌ زمانی که پاداش مدیران اجرایی مبتنی بر اختیار خرید سهام‌ باشد. سه سوال‌ عمده‌ای که دائما مدیران اجرایی شرکت‌های معدنی مطرح‌ می‌نمایند عبارتند از: *آیا باید قیمت فروش در مقابل نوسان‌های آتی حفظ شود؟ *اگر پاسخ مثبت است با چه نسبتی؟ *و با چه ابزارهایی؟ امروزه ثابت شده که یکی از مهم‌ترین اهداف مدیریت‌ ریسک،بیشینه‌سازی رفاه مدیران اجرایی نیز باشد که این‌ هدف با هدف اول تعارض است،به خصوص زمانی که‌ مدیران مورد نظر،تا حد زیادی بر اساس اختیار خرید سهام‌ پاداش دریافت کنند. 2001) با این‌ حال،این پژوهشگران بررسی نکرده‌اند که آیا این مدیران‌ مستقل بوده‌اند یا خیر؟ این نتایج،ترکیب کمیته مدیریت ریسک انتخاب شده‌ توسط هیئت مدیره را زیر سوال می‌برد،چون بیش از اندکی‌ از مدیران ممکن است در شرکتی دارای اختیارات خرید سهام باشند که مسئولیت هیئت مدیره آن را به عهده دارند. فدراسیون بین المللی حسابداران‌ (IFAC) در سال‌ 4002،حاکمیت شرکتی را این گونه تعریف می‌نماید: "تعدادی مسئولیت‌ها و شیوه‌های اعمال شده توسط هیئت‌ مدیره و مدیران اجرایی با هدف مشخص کردن مسیر راهبردی که متضمن دستیابی به اهداف،کنترل ریسک‌ها به طور مناسب و مصرف مسئولانه منابع می‌باشد"شایان‌ ذکر است که در تعریف اخیر از کنترل و مدیریت ریسک به‌ عنوان عامل موفقیت شکرت نام برده شده است."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.