Skip to main content
فهرست مقالات

میزان هماهنگی مقررات استهلاک قانون مالیات های مستقیم با هزینه استهلاک واقعی دارایی های استهلاک پذیر

نویسنده:

ISC (26 صفحه - از 73 تا 98)

کلیدواژه ها :

مالیات ،دارایی ثابت مشهود ،بهای تمام شده ،سود حسابداری و استهلاک

کلید واژه های ماشینی : هماهنگی مقررات استهلاک قانون مالیات‌های، میزان هماهنگی مقررات استهلاک قانون، مقررات استهلاک قانون مالیات‌های مستقیم، استهلاک، استهلاک واقعی دارایی‌های استهلاک‌پذیر، هزینه استهلاک طبق مقررات استهلاک، استهلاک طبق مقررات استهلاک قانون، هزینه استهلاک، دارایی، نرخ‌های استهلاک قانون مالیات‌های مستقیم

در ایران،شرکت‌ها صورت‌های مالی خود را در بسیاری از موارد صرفا بر اساس قانون مالیات‌های مستقیم تهیه می‌کنند که به نظر می‌رسد،در برخی موارد این‌ صورت‌ها مبتنی بر اصول حسابداری نباشد.هزینه استهلاک از جمله اقلامی است که‌ محاسبات آن در اغلب شرکت‌ها برمبنای نرخ‌ها و روش‌های مندرج در قانون‌ مالیات‌های مستقیم انجام می‌شود. در این مقاله میزان هماهنگی مقررات استهلاک قانون مالیات‌های مستقیم با هزینه‌ استهلاک واقعی دارایی‌های استهلاک‌پذیر،بررسی شده است.به منظور آزمون میزان هماهنگی مقررات استهلاک 5 فرضیه ارائه شده است.ابزار مورد استفاده جهت‌ آزمودن فرضیه‌های پژوهش پرسشنامه است.نتایج بدست آمده از پژوهش نشان‌ می‌دهد که هزینه استهلاک واقعی دارایی‌های استهلاک‌پذیر با هزینه استهلاک طبق‌ مقررات استهلاک قانون مالیات‌های مستقیم،هماهنگی لازم و کافی را ندارد.

خلاصه ماشینی:

"عمر مفید دارایی‌های استهلاک‌پذیر موجب می‌شود تا هزینه استهلاک دارایی‌ها در است برای منظور کردن قیمت تمام شده دارایی‌های ثابت به حساب هزینه طی‌ قانون محاسبه می‌شود،تفاوا با اهمیتی با استهلاک محاسبه شده برمبنای عمر مفید دارایی‌های داشته باشد،قابلیت اتکای صورت‌های مالی تهیه شده و یکی از مهم‌ترین‌ «استهلاک عبارت است از سرشکن کردن مبلغ قابل استهلاک یک دارایی بر عمر است که استفاده از دارایی و همچنین گذشت زمان،موجب این عوامل می‌شود. استهلاک می‌تواند ناشی از این عوامل زیر باشد: 1-فرسودگی به علت استفاده از دارایی ثابت. مبنای اصلی محاسبه استهلاک قیمت تمام شده دارایی ثابت است. به عبارت دیگر ارزش اسقاط،ارزش بازیافتنی پیش‌بینی شده در پایان عمر مفید مورد انتظار دارایی را نشان می‌دهد. بازار و دیگر کاهش تقاضا برای خدمات یا استفاده موردنظر دارایی ثابت است. که در این پژوهش برای جمع‌آوری داده‌ها از پرسشنامه استفاده شده است. برای جمع‌آوری اطلاعات این پژوهش از دو روش عمده استفاده شده است. قانون مالیات‌های مستقیم با استهلاک واقعی مورد انتظار دارایی استهلاک‌پذیر، دارایی‌های استهلاک‌پذیر یک شرکت به صورت جامع و کامل مورد بررسی قرار مورد انتظار با استهلاک طبق مقررات قانون مالیات‌های مستقیم مشاهده شد که حاکی‌ در گروه ماشین‌آلات محاسبه مغایرت به شرح زیر است: میانگین استهلاک واقعی مورد انتظار ماشین‌آلات(به تصویر صفحه مراجعه شود) می‌کند و هزینه استهلاک در این شرکت با توجه به عمر مفید دارایی‌ها محاسبه‌ شده برمبنای عمر مفید در این شرکت با اهمیت است و با توجه به اینکه محاسبه‌ نتایج این پژوهش نشان می‌دهد که مقررات استهلاک قانون مالیات‌های مستقیم با"

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.