Skip to main content
فهرست مقالات

ثبات رفتاری در ارزش گذاری مؤسسه

نویسنده:

ISC (34 صفحه - از 99 تا 132)

کلید واژه های ماشینی : اطلاعات، حسابداری، نرخ بازده مورد انتظار، اطلاعات حسابداری، ارزش‌گذاری، پاکت، آزمون، فرضیه، ثبات رفتاری در ارزش‌گذاری، ثبات رفتاری

با گذشت زمان مدل‌ها و تئوری‌ها ارزش‌گذاری مؤسسه از فرمول خیلی ساده‌ ارزش فعلی به سمت روابط پیچیده‌تری تکامل یافته است.اما رابطه اطلاعات میان‌ ارقام حسابداری و ارزش مؤسسه به گونه‌ای موجز توسعه نیافته است. سرمایه‌گذاران،مشاورین سرمایه‌گذاری و تحلیل‌گران مالی استفاده از ارقام‌ حسابداری را به مثابه زیرمجموعه‌ای از اطلاعات به کار رفته در شکل‌گیری انتظارات‌ راجع به توزیع احتمال نرخ بازده تداوم می‌بخشند. در نهایت،به آن اندازه که تحلیل‌گران مالی و مشاورین سرمایه‌گذاری در غلبه بر بازار می‌کوشند استفاده آنها از پیدایش انتظارات می‌تواند تحت الشعاع ویژگی‌های‌ شخصی قرار گیرد.یکی از این ویژگی‌ها،پدیدهء«ثبات رفتاری»می‌باشد.در روانشناسی،ثبات رفتاری معطوف به پدیده‌ای از رفتار نوع بشر است: «فرد یک مفهوم را به موضوعی منتسب می‌نماید و قادر به دیدن یا استفاده از مفهوم جایگزین نیست». کاربرد این مفهوم را در حسابداری می‌توان چنین بیان کرد:«اگر نتایج حاصل از روشهای مختلف حسابداری را به عناوینی از قبیل سود،بهای تمام شده و نظیر آن‌ منتسب نماییم،کسانی که حسابداری را به خوبی درک نمی‌کنند،به این واقعیت‌ نمی‌اندیشند که ممکن است روشهای جایگزین دیگری وجود داشته باشد و آن نتایج‌ را عاید نماید.در چنین موردی تغییر در فرآیند حسابداری بر تصمیمات اثر می‌گذارد». فرضیه ثبات رفتاری در حسابداری یعنی سرمایه‌گذاری ارزشی از اوراق بهادار را مدنظر دارند که از ارقام حسابداری معینی نظیر سود هر سهم به دست می‌آید قطع‌ نظر از اینکه چگونه محاسبه شده یا محتوای اطلاعاتی آن چیست.به بیان دیگر، سرمایه‌گذاران روی ارقام حسابداری و نه محتوای اطلاعاتی آن،ثبات رفتاری دارند. آزمون عملیاتی فرضیه اصلی موردنظر با آزمون یک سری از فرضیات فرعی به‌ دست آمد که با داده‌های گردآوری شده متناسب بود. کلیه آزمونهای انجام شده اشاره بر این داشتند که سؤال‌شوندگان در نمونه‌ (نمونه آماری از میان پاسخ‌های دریافتی و معتبر 38 پاسخنامه بود)،مؤسسه‌ای را که تغییر یافته است)به مراتب پائین‌تر از مؤسسه مشابه آن‌که روش Fifo را ادامه‌ داده رتبه‌بندی نموده‌اند.

خلاصه ماشینی:

"تهیه صورتهای مالی مستلزم این است که اطلاعات گزارش شده برای بعضی از سرمایه‌گذاری به منظور ارزیابی توزیع احتمال بازده مورد استفاده قرار می‌گیرد؟ ادبیات تحقیق نتایج گزارش شده در این تحقیق با این دیدگاه منطبق است که اطلاعات مربوط به‌ حاصله این فرضیه را حمایت می‌کند که تغییرات در قیمت بازار سهام بیشتر به تغییر در ارزش اقتصادی مؤسسات مرتبط است تا اینکه به تغییر در سود گزارش شده‌ نتایج حاصل از این تحقیق بیانگر شواهدی از ثبات رفتاری روی سود هر سهم‌ نرخ بازده مورد انتظار سرمایه‌گذاری در سهام مؤسسات AIM و EGO که تقریبا فرضیه فرعی دو مربوط به رتبه‌بندی سهام بوده و به شرح زیر بیان شده است: نرخ‌های بازده مورد انتظار سرمایه‌گذاری در مؤسسات AIM و EGO به‌طور مساوی مثبت(+)یا منفی(-)هستند. نتایج حاصل از آزمون این فرضیه با فرضیه ثبات رفتاری سازگار است. برای آزمون این فرضیه،مسیر(جهت)،تغییر رتبه‌بندی مؤسسات AIM و EGO (3)-Indifference or the Same آن مؤسسه EGO به تنهایی تغییر روش به میانگین داده است. حاصله قبلی در آزمون فرضیه فرعی اول مرتبط است-مقایسه دو مؤسسه مشابه- AIM با این تغییر برای مؤسسه EGO کاملا با یکدیگر متفاوت است. است به انتظارات شکل یافته برای سهام مؤسسات AIM ، BEA ، CAL ،زمانیکه‌ این تصمیم بر سود هر سهم به وضوح نشان داده شده است. (به تصویر صفحه مراجعه شود) جدول 9-آزمون معنادار بودن تفاوت‌ها در نرخ بازده مورد انتظار سرمایه‌گذاری‌ امر است که نرخ بازده مورد انتظار برای سرمایه‌گذاری در سهام یک مؤسسه از این بازار فاقد خبرگان متعددی است که با اعتقاد راسخ به اطلاعات حسابداری بنگرند"

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.