Skip to main content
فهرست مقالات

مطلق گرایی و نسبی گرایی فمینیستی در میان زنان شهرنشین ایرانی

نویسنده:

ISC (26 صفحه - از 115 تا 140)

کلیدواژه ها :

فمینیسم ،ایران ،شهرنشینی ،مطلق گرایی فمینیستی ،نسبی گرایی فمینیستی

کلید واژه های ماشینی : زنان، فمینیستی، سیاسی، نسبی‌گرایی فمینیستی در میان زنان، فمینیسم، ایرانی، اسلامی، مردان، میان زنان شهرنشین ایرانی، اجتماعی

فمینیسم هر چند کوشش بسیاری برای تولید شناخت انجام داده، در تبیین عام گرایی یا خاص گرایی دچار تشتت آرا شده و بارها تغییر یافته است، می توان اشتراک نظر کلی دیدگاه های فمینیستی را در دو زمینه نظری و موضوعی یافت؛ در نظر از قدیم قدرت در میان زنان و مردان نابرابر تقسیم شده و این امر موجب شده تا مردان، اختیار زنان را در دست گیرند و اگر حقوقی هم برای آنان قائل بوده، مبتنی بر برداشت های مردانه بوده است و از نظر موضوعی برداشت می شود که این وضعیت در کشورهای اسلامی و به ویژه در ایران چشمگیر است و زنان باید ترغیب شوند تا سازمان یافته و با نهادهای بین المللی، جنبشی اعتراضی به راه اندازند. یک مطالعه میدانی نشان می دهد غالب زنان ایرانی وضعیت ویژه ای را دنبال می کنند که سنخیتی با انواع دیدگاه های فمینیستی رایج در غرب ندارد. آنها بی آنکه سابقه فعالیت سیاسی یا اجتماعی گسترده ای داشته باشند و بدون تعصب خاصی درباره جنسیت، تنها به پیگیری غیرسازمان یافته مسائل اجتماعی خود علاقه دارند و حداکثر انتظار زنان تحصیل کرده شهرنشین، داشتن فرصت شغلی برابر و احراز مشاغل دولتی است. زنان ایرانی به مطالعه نشریات بین المللی و ارتباط با گروه های سازمان یافته خارج از مرزها علاقه ندارند. از این رو میزان اثرپذیری آنان از آموزه های فمینیستی خارجی بسیار کم است. وجه مشترک میان زنان ایرانی و جنبش فمینیسم در موضع نقادانه آنان در برابر یک نظام سخت گیرانه مردسالارانه سایه افکنده بر زندگی اجتماعی و خصوصی آنهاست.

خلاصه ماشینی:

"پژوهش علوم سیاسی شماره سوم،پاییز و زمستان 1385،صص 139-115 مطلق‌گرایی و نسبی‌گرایی فمینیستی در میان زنان شهرنشین ایرانی بهرام نوازنی* کیده {IBفمینیسم هرچند کوشش بسیاری برای تولید شناخت انجام داده،در تبیینعام‌گرایی یا خاص‌گرایی دچار تشتت آرا شده و بارها تغییر یافته است،می‌تواناشتراک نظر کلی دیدگاه‌های فمینیستی را دو زمینه نظری و موضوعی یافت؛در نظر از قدیم قدرت در میان زنان و مردان نابرابر تقسیم شده و این امر موجبشده تا مردان،اختیار زنان را در دست گیرند و اگر حقوقی هم برای آنان قائلبوده،مبتنی بر برداشت‌های مردانه بوده است و از نظر موضوعی برداشت می‌شودکه این وضعیت در کشورهای اسلامی و به‌ویژه در ایران چشمگیر است و زنانباید ترغیب شوند تا سازمان‌یافته و با نهادهای بین المللی،جنبشی اعتراضی بهراه اندازند. همچنانکه یافته این تحقیق میدانی نشان می‌دهد کهممنوعیت آزادی جنسی،جدایی جنسی در اماکن عمومی و محرومیت از مشاغل عالیسیاسی،نظامی و قضایی که مورد انتقاد بسیاری از دیدگاه‌های فمینیستی غربی است،اساسا مورد توجه زنان شهرنشین ایرانی نیست،بلکه آنچه بیشتر از همه مورد انتظار وخواست آنان است در خانه و خانواده،رفع نابرابری در سرپرستی کودکان و و اجازه کار دربیرون خانه است که در بسیاری موارد به سرحد تبعیض بالغ شده و در اجتماع وسیعترملی،برخورداری از فرصت بیشتر در احراز مشاغل دولتی و ابراز شایستگی‌های طبیعی وحقوقی خود است. pp nevaH weN,tsaE elddiM eht ni noituloveR redneG,narI ni nemoW dna,noitazimalsI,ytinredoM(4991)hereyaN idihoT eeS madahgoM."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.