Skip to main content
فهرست مقالات

آزادیهای اجتماعی از دیدگاه اسلام

نویسنده:

(19 صفحه - از 7 تا 25)

کلید واژه های ماشینی : اسلام، اجتماعی، آزادیهای اجتماعی از دیدگاه اسلام، دیدگاه اسلام، حقوق، قید، آزادی اجتماعی، سیاسی، عقیده، آزادی سیاسی و اجتماعی

آنچه که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته است دیدگاه اسلام در باب آزادیهای اجتماعی و حدود آن می‌باشد. آزادی اجتماعی مفهوم عامی است که انواع آزادیها مانند آزادی بیان، قلم، عقیده، شغل، انتخاب حاکمان و... را شامل می‌شود. اختلاف نظر اساسی میان اسلام و لیبرالیسم، در تعیین حدود آزادی اجتماعی است. نویسنده در این مقاله پس از نقد دیدگاه لیبرالیسم به بیان دیدگاه اسلام پرداخته و بر این باور است که از دیدگاه اسلام، آزادی محدود به حدودی است که عبارتند از: 1ـ عدم تعارض با کرامت انسانی؛ 2ـ عدم تعارض با اصول و ارزشهای اجتماعی دیگر؛ 3ـ عدم تعارض با حقوق الهی.

خلاصه ماشینی:

"جان استوارت میل که از مدافعان سرسخت آزادی بوده و در دفاع از آزادی لیبرالیستی کتابی تحت عنوان درباره آزادی (On Liberty) نوشته است پس از ذکر ادله لزوم آزادی می‌نویسد: «کسی نگفته است که اعمال باید به اندازه عقاید آزاد باشد؛ به عکس وقتی اوضاع و شرایطی که عقاید در تحت آنها ابراز می‌شود چنان باشد که اظهار عقیده را به صورت نوعی تحریک برای انجام کاری که مخل مصالح مشروع دیگران است درآورد، آن وقت حتی عقاید هم مصونیت خود را از دست می‌دهند؛ مثلا اعتقاد به این حرف که بازرگانان غله، شغلشان گرسنگی دادن به فقیران است، یا عقیده[ای] همانند آن که، دارایی شخصی نوعی دزدی است، این گونه عقاید تا موقعی که فقط در ستون مطبوعات اظهار شود جلوگیری از انتشارشان صحیح نیست؛ اما اگر بنا باشد که همین عقاید از طرف ناطقی که روی سخنش با گروهی تحریک شده است (و آن گروه در جلو منزل یک بازرگان غله اجتماع کرده‌اند) عنوان گردد یا این که روی کاغذهای تبلیغ نوشته شود و میان همان جمعیت پخش گردد، ناشر عقیده را در هر دو حال می‌شود با فراغت وجدان و به نام حفظ اصول عدالت تنبیه کرد."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.