Skip to main content
فهرست مقالات

انتخاب سیستم حمل نیشکر با استفاده از روش تاپسیس فازی (ftopsis)

نویسنده:

ISC (16 صفحه - از 21 تا 36)

کلیدواژه ها :

حمل و نقل ،TOPSIS ،روش فازی ،تصمیم گیری چند شاخصه

کلید واژه های ماشینی : فازی، روش تاپسیس فازی، انتخاب سیستم حمل نی‌شکر، حمل نی‌شکر، گزینه‌ی حمل نی‌شکر با استفاده، استفاده از روش تاپسیس، گزینه، صنایع، سیستم حمل نی‌شکر با استفاده، مدل

متدولوژی مورد استفاده در این مقاله نشات گرفته از مفاهیم تئوری فازی است. در این مقاله با استفاده از مدلهای تصمیم گیری، انتخاب بهترین روش برای حمل نیشکر از بین دو گزینه صورت گرفته است. در اینجا با شناخت عوامل موثر در حمل نیشکر و با توجه به این که بعضی از عوامل کیفی بودند، مدل تصمیم گیری TOPSIS در حالت فازی مورد استفاده قرار گرفت. از شروط اولیه و مهم استفاده از این تئوری، شناخت متغیرها و استفاده از نظرات خبرگان می باشد. با توجه به نظر خبرگان، نتایج تحقیق نشان داد که گزینه ی حمل نیشکر با استفاده از سبدهای 10 تن مناسب ترین گزینه است.

خلاصه ماشینی:

"جدول 1: جدول تصمیم مربوط به مساله متوسط خیلی زیاد زیاد متوسط زیاد متوسط خیلی زیاد خیلی زیاد اوزان ذهنی معیار گزینه خیلی زیاد زیاد خیلی زیاد زیاد زیاد    روش 10 تن زیاد خیلی زیاد زیاد خیلی زیاد متوسط    روش 18 تن ماخذ: نتایج تحقیق 4-1- تعیین وزن هر شاخص با توجه به این که یک فضای پنج حالته فازی برای حل این مسأله در نظر گرفته شده است، این فضا با استفاده از نمودار چانگ به این صورت در نظر گرفته می شود: (اعداد مثلثی به روش به ذوزنقه ای تبدیل می شوند) (2/0 , 1/0, 0, 0) =خیلی کم کم= /, /,/ /, /,/,/ متوسط= /, /,/ /, /, /,/ زیاد =/, /, / /, /, /,/ (1 ,1 ,9/0, 8/0) = خیلی زیاد برای تعیین وزن هر شاخص به دو صورت عمل می کنیم: الف) معیارهای کمی برای نرمالایزه کردن به صورت زیر اقدام می کنیم: (17) (18) که در آن k تعداد گزینه ها می باشد."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.