Skip to main content
فهرست مقالات

روش شناسی مدل تعادل عمومی قابل محاسبه (cge)تئوری و کاربرد

نویسنده:

ISC (30 صفحه - از 103 تا 132)

کلیدواژه ها :

مدل تعادل عمومی قابل محاسبه ،سیاست های اقتصادی ،CGE ،روش شناسی

Trade Liberalization ،Productivity ،Industries Performace

کلید واژه های ماشینی : مدل، روش‌شناسی مدل تعادل عمومی، مدل تعادل عمومی قابل‌محاسبه، واردات، صادرات، اقتصاد، قیمت، مدل‌های CGE، بازار، سرمایه

مدل سازی عددی به منظور بررسی سیاست ها و تغییر و تحولات بازار بر اساس اطلاعات داده - ستانده داخلی در دو دهه ی اخیر با استقبال قابل توجه پژوهشگران روبرو بوده است. مدل های تعادل عمومی قابل محاسبه (CGE) ابزاری قوی برای تجزیه و تحلیل روابط پیچیده است. در تعادل عمومی کاربردی، مدل های تعادل جزئی از طریق روش خاص با مدل های تجمیعی اقتصاد کلان ترکیب می شوند. پیشرفت تکنولوژی کامپیوتر و وجود نرم افزارهای خاص، امکان مدل سازی با تعداد متغیرهای فراوان را فراهم نموده است. یکی از مسائل بسیار با اهمیت در مدل سازی تعادل عمومی کاربردی این است که در این روش ارتباط بین کلیه ی بخش های اقتصادی در نظر گرفته و به محدودیت منابع (مانند زمین و نیروی کار) نیز توجه می شود و با بعضی از قوانین اقتصاد کلان مانند تعادل پس انداز و سرمایه گذاری تلفیق می گردد. هدف این مقاله بررسی روش شناسی مدل تعادل عمومی قابل محاسبه و تصریح یک چارچوب استاندارد برای آن است، به طوری که زمینه ی تحلیل داده های حاصل را از طریق محاسبه و شبیه سازی روابط موجود در یک اقتصاد فراهم سازد.

خلاصه ماشینی:

"به این مدل‌ها، مدل‌های قیمت برون زا نیز اطلاق می‌شود؛ زیرا Applied General Equilibrium Models (AGEM) Johansen قیمت‌ها به طور آزادانه تا ایجاد سازگاری بین تصمیم گیرندگان در طرف تولید و خانوارها و سایر تصمیم گیرندگان مستقل در طرف تقاضا تغییر می‌یابند. فروض اصلی مدل هاربرگر به شرح زیر است: Ginsburgh and Keyzer Mark Thissen Hertel Harberger الف ـ دو کالا در اقتصاد وجود دارد؛ ب ـ دو نوع عامل تولید وجود دارد؛ ج ـ عوامل تولید در سطح ثابتی عرضه می‌شوند؛ د ـ بازارها در شرایط رقابت کامل می‌باشند؛ ه ـ قبل از مالیات در شرایط بهینگی پرتو قرار داریم؛ و ـ الگوی مصرف و تولید بر اساس کاب - داگلاس است. Mixed Complementarity Models Adelman در سال‌های اخیر، دو نوع از مدل‌های تجارت در قالب تعادل عمومی قابل محاسبه برای بررسی سیاست‌ها در بخش بین الملل مورد استفاده قرار گرفته‌اند که شامل « مدل تجارت چند کشوری » و « مدل تجارت یک کشوری » است. در حالی که مدل‌های یک کشوری برای تجزیه و تحلیل موارد گوناگونی در بخش بین الملل، از بررسی محدودیت‌ها بر روی تجارت خارجی شامل تعرفه‌ها و محدودیت‌های اعمال شده توسط سهمیه بندی و واردات تا تعیین اثر تغییر در خالص دریافتی از خارج یا اثر قیمت‌های جهانی روی نرخ مبادله‌ی واقعی تعادلی کاربرد ندارد. جدول 4: معادلات مخارج در یک مدل CGE (36) (37) (38) (39) (40) (41) (42) (43) در معادله‌ی (37) تقاضای دولت (GD) برای کالاهای نهایی - به صورت سهم ثابتی از مخارج واقعی کل (gles) روی کالاها و خدمات نشان داده شده است و gdtot بیانگر حجم کل مصرف دولت است."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.