گوناگون: عبارت ها و تعارف های رایج در بین زنان شیرازی (برای همسرم که تنها همین قدحی لبریز از واژه با برگی سبز را پیشکشی گران می داند.) - پایگاه مجلات تخصصی نورSkip to main content
فهرست مقالات

گوناگون: عبارت ها و تعارف های رایج در بین زنان شیرازی (برای همسرم که تنها همین قدحی لبریز از واژه با برگی سبز را پیشکشی گران می داند.)

نویسنده:

(15 صفحه - از 155 تا 169)

کلید واژه های ماشینی : زنان ، تعارف ، میهمان ، عبارت ، میزبان ، خدا ، مخاطب ، دعا ، عروس ، سیاه

خلاصه ماشینی:

"چون کسی چیزی خورد یا نوشد او را با این عبارت‌ دعا کنند یعنی آن‌چه خوری یا نوشی به جایی تهی از غم رود(الهی دلت از غم تهی باشد). به این قصد که آنها را از خطر چشم‌زخم دور کرده باشند،گوینده با گفتن این‌ عبارت چنین وانمود کند که آن کودک چهره‌ای زشت دارد،چون بر این باورند که تحسین‌ شخص به خاطر زیبایی وی و یا ستایش شیفته‌وار از جمال و جلوهء کسی یا چیزی ممکن‌ است موجب چشم زخم و آسیب رسیدن به آن شخص یا چیز شود:«این پسر شما هست؟ خدا زیادش کنه،چقدر زشته!». چون به یکدیگر برخوردند و باهم سلام و حالپرسی کنند،اگر کودکی به همراه‌ داشته باشند با گفتن این عبارت و در واقع به نیابت از کودک و از زبان او به مخاطب سلام‌ کنند،همچنین وقتی که کسی کودکی را مورد مهر و دلجویی قرار دهد،همراه یا بزرگتر وی با گفتن عبارت یاد شده از زبان طفل به آن‌کس سلام کند و آن‌کس در پاسخ گوید:«بی‌سلام‌ عزیزه»(عزیز است)و یا گوید:«سلام رو ماه آقاش/خانمش»و یا:«سلام رو ماه گلش». وقتی گویند که کسی از حال ایشان پرسد و چون از حال منسوبان‌ مؤنث آنها پرسد،پاسخ دهند:«کنیز شما هست»و مخاطب این تعارف را چنین پاسخ دهد: «عزیزم هستی»یا«عزیزند». برای اثبات برائت خود در مقابل اتهام یا اسنادی که به‌ ایشان نسبت داده شود و برای جلب اعتماد مخاطب با اشاره به تنباکوی روی قلیان گویند: «مثل این تنباکو بسوزم اگر پشت سر شما حرف زده باشم»."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.