Skip to main content
فهرست مقالات

مدل کامپیوتری ذهن و هوش مصنوعی

نویسنده:

ISC (12 صفحه - از 145 تا 156)

کلید واژه های ماشینی : کامپیوتر، مدل کامپیوتری ذهن و هوش، ذهن، ذهن و هوش مصنوعی، آزمون تورینگ، ماشین، کارکردگرایی، سرل، ماشین تورینگ، ذهنیت

بحث دربارهء مدل کامپیوتری ذهن و هوش مصنوعی از مباحث بسیار مهم در فلسفهء ذهن است.در این مقاله به‌ صورت بسیار خلاصه و اجمالی به دو صورت از نظریهء همسانی ذهن و کامپیوتر اشاره می‌شود تا مسئله مورد بحث روشن‌تر گردد سپس آزمون تورینگ ذکر می‌شود که‌ نقش اساسی در پذیرش فرضیهء هوش مصنوعی به معنی‌ قوی دارد؛آنگاه به انتقادات برجسته‌ای که از این آزمون‌ و مدل کامپیوتری ذهن و هوش مصنوعی شده اشاره‌ خواهد شد.

خلاصه ماشینی:

"در این مقاله به‌ صورت بسیار خلاصه و اجمالی به دو صورت از نظریهء همسانی ذهن و کامپیوتر اشاره می‌شود تا مسئله مورد بحث روشن‌تر گردد سپس آزمون تورینگ ذکر می‌شود که‌ نقش اساسی در پذیرش فرضیهء هوش مصنوعی به معنی‌ قوی دارد؛آنگاه به انتقادات برجسته‌ای که از این آزمون‌ و مدل کامپیوتری ذهن و هوش مصنوعی شده اشاره‌ خواهد شد. 8این آزمون به‌ قابلیت‌های انجام کار یک ماشین کامپیوتر در برابر یک انسان-با هوش متوسط-که از تمام‌ جهات دارای ذهنیت متعارفی است می‌پردازد. تقریر دوم: آیا می‌توان از طریق طرح سؤالات به‌ وسیله یک ترمینال کامپیوتری دریافت که‌ طرف مقابل یک انسان است یا ماشین؟اگر طرف مقابل،درواقع،کامپیوتری باشد که‌ همواره ما را به خطا وا دارد چنانکه گمان بریم در طرف مقابل خود انسانی به ما پاسخ می‌دهد آنگاه باید نتیجه گرفت که آن کامپیوتر از ذهنیت منسوب به انسان برخورد است. دریفوس با یاری گرفتن از هوسرل و هیدگر امکان طراحی یک کامپیوتر را که چون انسان‌ دارای ذهنیت باشد منتفی می‌داند و استدلال‌ می‌کند که در زندگی واقعی برخلاف آزمون‌ های فرضی(نظیر آزمون تورینگ)ذهنیت‌ انسان قابلیت‌هایی را دارد که در واکنش به‌ محیط انجام می‌گیرد. دراین‌حال، اگر رشته‌ای از نمادین چینی به درون اتاق‌ کامپیوتر براساس قواعد و علائمی که برایش تعریف شده است بدون آن‌که به درک معنایی‌ عملکرد خود واقف باشد به ترکیب نحوی آنها می‌پردازد و پاسخ مناسب به ورودی‌های خود می‌دهد. زیرا آنچه برحسب دیدگاه کارکردگرایی ماشینی‌ نتیجه می‌شود این است که فقط سیستم‌هایی که‌ ماشین تورینگ برای آنها توصیفی مناسب‌ فراهم می‌آورد درجهء مشابهی با ذهنیت دارند."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.