Skip to main content
فهرست مقالات

پیش بینی جرم

نویسنده:

(18 صفحه - از 61 تا 78)

کلیدواژه ها :

تکرار جرم ،پیش‌بینی جرم ،حالت خطرناک ،آزادی مشروط

کلید واژه های ماشینی : جرم ، تکرار جرم ، پیش‌بینی جرم ، پیش‌بینی تکرار جرم آزادشدگان مشروط ، زندان ، پیش‌بینی تکرار جرم ، پیش‌بینی وقوع جرم ، ارتکاب جرم ، بزهکار ، احتمال تکرار جرم آزادشدگان مشروط

تصمیم‌گیری قضایی، بویژه آنگاه که ناظر به استفاده یا عدم استفاده از آزادی مشروط، تعلیق مراقبتی، کیفیات مخففه و... باشد، همواره منجر به ایجاد پرسشهای عمیق و تردیدهای جدی نزد قضات می‌گردد. قضات همواره با این سؤال روبه‌رو هستند که آیا تصمیم به آزادی بزهکار یا عدم آزادی وی، زمینه‌ساز اعطای فرصتی دیگر به وی جهت تکرار جرم از یک طرف یا افزایش جمعیت زندان و تبعات آن از سوی دیگر نخواهد بود؟ پیش‌بینی جرم، روشی است جهت کاهش نرخ خطا در تصمیم‌گیری قضایی با استفاده از مدلها و مطالعات تجربی که عمدتا در قلمرو پژوهشهای جرم‌شناختی انجام می‌شود. با وجود سودمندی و ضرورت این روش، استفاده از آن، همواره با محدودیتهای اخلاقی مواجه است که در پایان این مقاله بر آن تأکید شده است.

خلاصه ماشینی:

"قضات همواره با این سؤال روبه‌رو هستند که آیا تصمیم به آزادی بزهکار یا عدم آزادی وی، زمینه‌ساز اعطای فرصتی دیگر به وی جهت تکرار جرم از یک طرف یا افزایش جمعیت زندان و تبعات آن از سوی دیگر نخواهد بود؟ پیش‌بینی جرم، روشی است جهت کاهش نرخ خطا در تصمیم‌گیری قضایی با استفاده از مدلها و مطالعات تجربی که عمدتا در قلمرو پژوهشهای جرم‌شناختی انجام می‌شود. بنابراین، تدقیق بیشتر در مفهوم پیش‌بینی تکرار جرم و تبیین برخی نتایج تحقیقات جرم‌شناختی ناظر به این موضوع که در این مقاله به آن پرداخته شده است، می‌تواند موجبات دقت مقامات مربوط و صحت تصمیمات اتخاذی آنها را جهت اعطا یا عدم اعطای آزادی مشروط، تعلیق، تخفیف و تبدیل مجازات و اصولا اتخاذ هر تصمیم قضایی مساعد و به نفع متهم را به دنبال داشته باشد. prediction and classification criminal justice decision making. (1986) The prediction of criminal behavior: statistical approaches, toronto: university of toronto press. Feng, Huilin (1997) prediction recidivism of female parolees released from the Utah state prison from 1990 to 1993, Doxtoral dissertation, the university of Utah, U. (1986) Two models of predicting recidivism, British journal of criminology, 26(3), 270-280. اقامت بیش از دو سال در زندان، معمولا حکایت از آن دارد که مرتکب جرایم شدیدی شده‌اند و همان‌طور که قبلا توضیح داده شد، مرتکبان جرایم شدید، کمتر احتمال تکرار جرم دارند؛ امری که در این تحقیق نیز در بین آزادشدگان مشروط، مورد تأکید واقع شده و به عنوان یک عامل پیش‌بینی تکرار جرم تلقی گردیده است. Tonry (Eds), prediction and classification criminal justice decision making."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.