Skip to main content
فهرست مقالات

تهدیدات پروژه جهانی سازی، با تأکید بر مسأله ایران

نویسنده:

(12 صفحه - از 43 تا 54)

کلید واژه های ماشینی : جهانی‌سازی ، تهدیدهای پروژه جهانی‌سازی ، ایران ، جهانی‌شدن ، پروژه ، آمریکا ، آمریکا ، سیاسی ، اقتصاد ، تهدید

این نوشتار، پاسخی است به این پرسش که جهانی سازی چه آثار زیان‌باری بر ایران و جهان سوم دارد؟ به‌کارگیری واژه جهانی‌سازی به جای واژه جهانی‌شدن به آن دلیل است که نگارنده، همگام با بسیاری از نویسندگان، دانشمندان و نظریه‌پردازان، جهانی شدن را یک «پروژه» و نه یک «پروسه» می‌بیند که به صورت آشکار و بیشتر به شکل پنهان، مدیریت و هدایت می‌شود. بر پایه این برداشت، می‌توان جهانی‌شدن را جهانی‌سازی یا جهانی‌شدن پروژه‌ای نامید و تعریف کرد. از این رو، این نوشتار بر دو فرضیه زیر استوار است: 1 - جهانی‌شدن یک پروژه است، و به این جهت، می‌توان آن را جهانی‌سازی هم نامید؛ 2 - به دلیل پروژه‌ای بودن جهانی‌شدن، جهانی‌سازی بیش از آن که آثار مثبت به دنبال آورد، حامل زیانهای بی شماری به ویژه برای ایران است.

خلاصه ماشینی:

"در این راستا، تأثیرات جهانی‌سازی بر چهار مقوله اساسی فرهنگ، امنیت، اقتصاد و سیاست را بررسی می‌کنیم، مسائل فراوانی در این چهار مقوله قابل بررسی است، از جمله: معناسازی فرهنگی، جنگ تمدنی و امنیتی، تلاش برای ممانعت و یا کاهش حجم سرمایه‌گذاری در ایران و ستیز سیاسی با استقرار نظم جدید اسلامی. از این رو، جهانی شدن با هدف تضعیف حاکمیت و اقتدار کشورها و سرانجام، برای از بین بردن واحدها یا کشورهای کوچک، استحاله یا ادغام کردن آنها در جهان غرب به کار گرفته شده است. (3) از این رو، مقابله با تهدیدات امنیتی، نسبت به گذشته سخت‌تر شده است، به گونه‌ای که ______________________________ 1- محمدکاظم سجادپور، جهانی شدن و امنیت خارجی جمهوری اسلامی ایران، فصلنامه سیاست خارجی، سال چهاردهم، شماره 2، تابستان 1379، صص 555 - 539. را باید افزود، ولی سهم عوامل داخلی در مقایسه با عوامل شیطانی خارجی، چون ایجاد موانع غیر تعرفه‌ای، تحریمهای اقتصادی، اخذ مالیاتهای اضافی، مخالفت مستمر آمریکا با عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی، اندک است. در این شرایط جدید، جهانی سازان با توجه به امکانات مالی و ارتباطی وسیعی که در اختیار دارند، کشورهایی چون ایران را وامی‌دارند که از شعارهای ضد استکباری خود دست بردارند، و نیز، موانع بی‌شماری را برای کاهش امکانات توزیع ارزشهای جهانی انقلاب اسلامی ایجاد می‌کنند. به هر روی، مقابله آشکار و رو به رشد با ارزشهای سیاسی متأثر از انقلاب اسلامی به معنای مخالفت غرب با صدور انقلابی ارزشهای جهان اسلام و به بیان دیگر، به مفهوم ______________________________ 1- مهدی فاخری، جهانی شدن و سیاست خارجی، با تاکید بر جمهوری اسلامی ایران، فصلنامه سیاست خارجی، سال چهاردهم، شماره 2، تابستان 1379، صص 577-555؛ محمدمهدی بهداروند، جهانی شدن با قرائتی از اندیشه امام خمینی، هفته‌نامه پگاه حوزه، شماره 98، 21 تیر 1382، صص 18ـ15."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.