Skip to main content
فهرست مقالات

اندیشه سیاسی انقلاب اسلامی

نویسنده:

(12 صفحه - از 3 تا 14)

کلید واژه های ماشینی : اندیشه سیاسی انقلاب اسلامی، اسلامی، حکومت، تبیین اندیشه‌های سیاسی انقلاب، رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌و‌آله، خدا، امامان، امامت، مردم، عدل

تبیین اندیشه‌های سیاسی انقلاب اسلامی از مهمترین اصولی است که معرفی این انقلاب در سطح جهان بدان نیازمند است. مقاله حاضر جهت رسیدن به چنین هدفی، آمیختگی سیاست با اسلام و رابطه آن را با نبوت و امامت مورد بحث قرار داده است و سپس نقش مردم را در این اندیشه سیاسی و تفاوت آن را با حکومتهای استبدادی و دموکراسی به طور مختصر مورد بحث قرار داده است.

خلاصه ماشینی:

"1ـ سیاست و نبوت از قرآن کریم و نیز آنچه از رسول خدا روایت شده است و سایر امامان معصوم بر آن تأکید کرده‌اند، استفاده می‌شود که اساسا پیام اصلی فرستادگان خدا برای بشریت در طول تاریخ دو مطلب است: الف) اطاعت از خدای متعال؛ ب) پیروی از رهبران الهی. از بررسی آیاتی که اشاره شد، می‌توان نتیجه گرفت که از دیدگاه قرآن و اسلام، پیام فرستادگان خدا در طول تاریخ بشر، بر پا داشتن حکومت عدل و قسط ـ که همان حکومت قانون خدا و کتاب اوست ـ به رهبری انبیا و فرستادگان خدا بوده است و تبیین این موضوع که سعادت بشر در گرو اجرای برنامه‌های عادلانه‌ای است که از سوی خدا به وسیله پیامبران الهی برای بشریت تبیین شده است. عصمت قرار دارند و دانش تمام آنچه مربوط به تبیین و تفسیر تعالیم و قوانین اسلامی است توسط رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌و‌آله به آنان منتقل شده است و از سوی خدای متعال نیز تحت عنایت و توجه خاصی قرار دارند، تنها کسانی اند که صالح و شایسته امامت و مرجعیت، پس از رسول خدایند. از آنچه در تبیین برخی از اصول اندیشه سیاسی انقلاب اسلامی اشاره شد، روشن می‌شود که انقلاب اسلامی و سپس حکومت اسلامی که در نهاد جمهوری اسلامی شکل رسمی به خود گرفت، از اندیشه سیاسی اسلام برخاسته است؛ اندیشه‌ای که عامه مردم و بویژه دانایان و عناصر مؤثر جامعه را در برابر اوضاع عمومی جامعه و بویژه شرایط سیاسی آن مسؤول می‌داند و آنان را از یکسو به نفی ظلم و استبداد و بی‌عدالتی و تبعیض فرا می‌خواند و از سوی دیگر، آنان را به تلاش همه جانبه به منظور برقراری عدل عمومی و گسترش و بسط قسط و فضیلت و پاکی و نیکی موظف می‌کند."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.