Skip to main content
فهرست مقالات

اولویت تولید دانش در برنامه های دولت جدید

نویسنده:

(17 صفحه - از 83 تا 99)

کلید واژه های ماشینی : دین، نهاد، اسلامی، ارزشهای غایی انقلاب اسلامی، انقلاب، سیاسی، حیات طیبه، دانش، انقلاب اسلامی، تحقق ارزشهای غایی تمدن غرب

بازنگری شانزده سال گذشته نشان می‌دهد که اعتماد و کاربرد علوم رایج جهان که برای تحقق ارزشهای غایی تمدن غرب تدوین شده نهادهای اساسی جامعه اسلامی ما را در راستای ارزشهای غربی حرکت داده است. اما مردم با انتخاب تیره ماه 84 اعلام کردند که ارزشهای غایی انقلاب اسلامی را می‌خواهند. دولت رئیس جمهور دکتر احمدی نژاد ناگزیر است که برای تحقق این آرمانها حمایت همه جانبه از نهضت تولید دانش اعمال کند و این مهم را در صدر برنامه‌های خود نشاند. تا اصلاحات اسلامی را در راستای هماهنگی هر چه بیشتر با شاخص‌های دولت اسلامی عملی سازد.

خلاصه ماشینی:

"هر چند که مردم در درون طالب این امور نیستند ولی تضاد هنجاری میان هنجارهای نهاد دین و سایر نهادها این قدرت تشخیص و گزینش هنجارهای درست را از جامعه گرفته و غبار حیرت را در فضای فرهنگی افشانده است و حتی این خطر جامعه ما را تهدید می‌کند که در صورت ادامه‌روند موجود و سازگاری هر چه بیشتر نهادهای اساسی با ارزش‌های غایی تمدن غرب حتی نهاد خانواده نیز در همان راستا دگرگون شود که البته افزایش آمار طلاق و بالا رفتن سن ازدواج و کم رغبت شدن جوانان نسبت به این سنت دینی نشانه‌های شوم این پدیده است. بدون تحول در نظام آموزش و پرورش هیچ تغییری در نظام آموزش عالی به ثمر نخواهد نشست ما امروز به نیروی روشنفکر متدینی(1) نیاز داریم که بتواند بر اساس اندیشه‌های دینی و مبانی معنوی، دانش جدید را فرا گرفته و دانشی پاک برای تحقق حیات طیبه تولید کند و این امر زمانی عملی خواهد شد که دولتمردان از آغاز به تربیت معنوی جوانان همت گمارند و آنها نسبت به ارزش‌های غایی انقلاب و آرمان حیات طیبه کاملا درونی شده باشند. پاسخ این که اگر انقلاب مشروطه به چنین توفیقی دست می‌یافت این مساله براستی مشکل آفرین می‌شد ولی امروز در آغاز هزاره سوم پایه‌های تمدن غرب در اقتصاد و سیاست به شدت سست شده و عصر امام خمینی با دگرگونی بسیاری از شاخص‌های کامیابی تمدن غرب همراه است(1) امروز متفکران بزرگ جهان تشنه‌طرحی تازه و در جستجوی الگویی دیگر برای زندگی هستند اگر ایران با اتکال به خداوند برای‌تحقق آرمان‌های خود بکوشد تنها نخواهد ماند و با گسستن چندی از اعضای پیکره فرسوده و فرتوت نظام جهانی حیات طبیعی معاصر، دیگر این وهم عالم گیر نیز برجا نخواهد بود."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.