Skip to main content
فهرست مقالات

مقایسه روایاتی چند از سلسله ساسانیان در شاهنامه و منابع تاریخی

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت علوم)/ISC (10 صفحه - از 1 تا 10)

کلیدواژه ها :

شاهنامه فردوسی ،منابع تاریخی ،سلسله ساسانیان

کلید واژه های ماشینی : شاهنامه ، ساسانی ، شاه ، مانی و داستان بهرام گور ، تاریخ ، مرگ مانی و داستان بهرام ، روایت ، شاهنامه و منابع تاریخی ، شاپور ، تاریخ ساسانی

در این مقاله سعی بر این است تا شاهنامه فردوسی به منزله یکی از منابع مورد مطالعه تاریخ ساسانی بررسی شود و درجه انطباق آن با آن چه به عنوان دیگر منابع تاریخی مستند این دوره می شناسیم، سنجیده گردد. از این رو چهار داستان مرتبط با تاریخ ساسانی در شاهنامه و دیگر منابع تاریخی با هم مقایسه شود: تاسیس سلسله ساسانی؛ فتح شهرالحضر، ظهور و مرگ مانی و داستان بهرام گور. پس از مقایسه به تفاوت هایی می رسیم که در خور توجه است.

خلاصه ماشینی:

"اما در منابع مانوی که یکی از معتبرترین منابع برای مطالعهء تاریخ ساسانی است داستان‌ به گونه‌ای دیگر ذکر شده است و در واقع مانی در طول زندگی خود روزگار پنج پادشاه ایرانی‌ را درک کرد. در مورد روایت برخی مورخین اسلامی‌ دربارهء گرایش اولیهء شاپور به دین مانی باید گفت که این اخبار از تفسیر نادرست و تعصب‌آمیز سنت‌های مانوی است که در آن‌ها از شاپور به نیکی یاد شده است. سرود 522 کتاب زبور مانوی به این مضمون است:«دوستدار ستیزه و جنگ،مرد بی‌آشتی(بهرام)غرنده در خشم سرکش خویش دستور داد که مرد پارسا(مانی)را به زنجیر کشند تا مغان،هیربدان و پرستاران آتش را خوشنود سازد. به تاج و تخت رسیدن بهرام در شاهنامه این‌گونه توضیح داده شده است که بهرام فرزند یزدگرد اول پس از به دنیا آمدن به دست منذر عرب و فرزندش نعمان سپرده می‌شود تا نزد آنان تعلیم و تربیت پذیرد و خوی بد پدر را نگیرد."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.