Skip to main content
فهرست مقالات

نهاد مالی صندوق های وقفی در جهان و اصول اسلامی فعالیت آن در ایران

نویسنده:

ISC (32 صفحه - از 37 تا 68)

کلید واژه های ماشینی : وقف ، موقوفات ، صندوق‎های وقفی ، صندوق‌های وقفی ، اسلامی ، نهاد مالی صندوق ، مدیریت ، اصل حفظ عین موقوفه ، حفظ عین موقوفه ، واقفان

مقوله وقف از جمله موضوعاتی است که در کشورهای پیشرفته جهان مطرح است. در همه کشورهای دنیا ثروتمندان به ویژه در سنین بالا تمایل دارند بخشی از ثروت خود را جهت اهداف خیرخواهانه وقف نمایند. با اعمال مدیریت حرفه‌ای و مدرن بر صندوق‌های وقفی در جهان، این نهاد مالی با کارایی بالایی فعالیت می‌کند. سنت نیکوی وقف در ایران مبتنی بر ارزش‌های اسلامی است و بنابراین باید در چارچوب اصول مشخصی که برای آن تعریف شده انجام شود. به علت تعاریف محدود از وقف و الزامات مربوط به حفظ عین موقوفه، امکان تجهیز بسیاری از دارایی‌های مالی در قالب وقف ناممکن شده و اصل حفظ عین موقوفه جایگزین حفظ ارزش آن شده است. در این مقاله ابتدا تعاریف اسلامی وقف و برخی اصول آن بیان شده سپس عملکرد صندوق‌های وقفی در جهان مورد بررسی قرار می‌گیرد و تجربه صندوق‌های وقفی، ساختار و نظام حاکم برآن و نقش این نهاد مالی در بازار سرمایه جهانی بیان مالی‌شود.

خلاصه ماشینی:

"بدین ترتیب در کشورهای اسلامی وقف دارایی سیالی همچون پول با اشکال مواجه است در صورتی که در غرب با رفع ممنوعیت وقف چنین اموالی، آنها را در صندوق‌های مالی خاصی (صندوق‌های وقفی) به کار می‌گیرند و با استخدام مدیران مالی توانمند، ضمن ارائه خدمات ارزشمند اجتماعی و فرهنگی و … ارزش اموال وقف شده را حفظ کرده و پیوسته بدان می‌افزایند و بدین صورت واحدی دائمی و خودگردان را در جامعه نهادینه می‌کنند. ساختار کلی صندوق‌های وقفی، خیریه و … در همه جا کم و بیش به شکل زیر است: در اداره سازمان‌های وقفی همواره تلاش شده است که حفظ استقلال و شخصیت مستقل وقف مد نظر باشد تا این سازمان‌ها بتوانند در عین شفافیت خودگردان باشند و به استفاده از کمک‌های دولتی متمایل نشوند. CFSV مدعی است که دلیل انتخاب این بنیاد توسط مؤسسات خیریه آن است که بنیاد سابقه بازده سرمایه‌گذاری بسیار مناسب و منافع دیگری به شرح زیر دارد: * اعتبار بخشیدن برای جذب خیرین و وافقان جدید به دلیل مدیریت حرفه‌ای وجوه آنان * نرخ بازده فوق‌العاده * دستمزد کارگزاری نازل مدیریت سرمایه‌گذاری بنیاد * روش‌های خلاق بازاریابی بنیاد * اعطای فرصت‌های سرمایه‌گذاری وجوه وسیع‌تر به صندوق‌های وقفی و توزیع ریسک و به حداکثر رساندن بازده در صورتی که هر صندوق بخواهد به وجوه خود نزد بنیاد اضافه کند لازم است که حداقل 000و100 دلار قبلی داشته باشد و مبلغی را که می‌خواهد اضافه کند مضربی از 1000 دلار باشد."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.