Skip to main content
فهرست مقالات

خشونت و جنون تقلید

نویسنده:

مترجم:

(4 صفحه - از 19 تا 22)

کلید واژه های ماشینی : خشونت ، تقلید ، مسیحیت ، رنه ژیرار مبتکر فرضیه‌ای به‌نام ، خشونت و اعمال انتحاری ، ژیرار مبتکر فرضیه‌ای به‌نام رقابت ، ژیرار ، اسلام ، فرضیه‌ای به‌نام رقابت تقلیدی ، رقابت تقلیدی

رنه ژیرار مبتکر فرضیه‌ای به نام رقابت تقلیدی است و خشونت و اعمال انتحاری از جمله حادثه 11 سپتامبر را با این فرضیه توجیه می‌کند. بنابر رقابت تقلیدی، ریشه، همه خشونت‌ها، میل آدمیان به تقلید از دیگری برای دست‌یابی به چیزهایی که او دارد می‌باشد. و کسانی که در این رقابت شکست می‌خورند و سرخورده می‌شوند، به خشونت متوسل می‌شوند. وی نظریه اسلام درباره مرگ را اسرارآمیز می‌داند و فداکاری «شهید» در فرهنگ مسلمانان را سرمشق مسلمانان دیگر می‌شمارد، ولی قربانی در مسیحیت چنین معنایی را افاده نمی‌کند. در مجموع خشونت را با اسلام سازگار و ناسازگار با مسیحیت می‌داند.

خلاصه ماشینی:

"او با اشاره به تفاوت مسیحیت و اسلام در این مورد می‌گوید: شهید در نظر مسیحیان الگویی است برای اینکه همیشه همراه آنها باشد نه سرمشقی که دیگران به تبع او، خود را به آتش بیفکنند؛ اما در اسلام شهید اسوه دیگران است. اشاره ژیرار در این مصاحبه با تحلیل عملیات تروریستی یازده سپتامبر، مسلمانان را شکست خورده و مغلوب غرب و در عین حال مقلد و راغب به غرب و ارزش‌هایش دانسته است و نیز هر چند نسبت به ارتباط تروریسم و حملات انتحاری با اسلام ابراز تردید کرده است؛ اما آگاهانه یا ناخودآگاه اسلام و مسلمانان را تأیید کنندگان تروریست‌ها دانسته است. 2. تأیید اعمال تروریستی توسط چند درصد از مسلمانان صورت گرفته است؟ و چگونه می‌توان این تأیید را به اسلام و مسلمانان نسبت داد؟ اسلام در مورد حقوق انسان‌ها احکام بسیار دقیقی دارد و هیچ‌گاه به کشته شدن افراد بیگناه غیر نظامی راضی نیست."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.