Skip to main content
فهرست مقالات

تحجر یا تجدد

نویسنده:

(3 صفحه - از 30 تا 32)

کلید واژه های ماشینی : تحجر ، امر باعث افزایش تنش ، زمینه‌های رواج تحجر و خرافه ، چالش فرهنگ‌ها و تمدن‌ها ، سطح داخلی و بین‌المللی ، زمینه‌های رواج تحجر و خرافه‌پرستی ، دین ، جامعه ، دولت‌ها ، تعامل

نویسنده تلاش دارد، تا چالش فرهنگ‌ها و تمدن‌ها را در دو سطح داخلی و بین‌المللی به تحلیل بکشد. وی معتقد است که، در درون جامعه ما، زمینه‌های رواج تحجر و خرافه پرستی رو به افزایش است و همین امر باعث افزایش تنش ما با دیگر دولت‌ها می‌شود.

خلاصه ماشینی:

"وی معتقد است که، در درون جامعه ما، زمینه‌های رواج تحجر و خرافه پرستی رو به افزایش است و همین امر باعث افزایش تنش ما با دیگر دولت‌ها می‌شود. اگر این نگرانی‌ها همراه با احساس ضعف درونی (در هر زمینه‌ای) باشد، منجر به اعمال قهرآمیز و خشونت‌بار در سطح ملی و بین بینش‌ها و نگرش‌های موجود، در یک فرهنگ و یا چالش و ستیز میان فرهنگ‌های و تمدن‌ها متفاوت می‌شود. ثالثا اگر قرار باشد که جریان‌ها و گروه‌های موجود، همگی، ساز فرار از سنت‌های خود سردهند و از سنت‌های گذشته گریزان گردند، چگونه می‌توان بر هویت دینی، ملی و تاریخی خود تکیه کرد؟ کدام امر اجتماعی و تاریخی، توان آن را دارد که شکاف حاصل بین حال و گذشته را جبران نماید؟ و سخن جامعه‌شناسان که بر بقای الگوها و ایستارهای فرهنگی و سنتی تأکید می‌کنند، چه می‌شود؟ و رابعا برخی از عناصر سنتی ما، در جهان‌بینی و اعتقادات دینی ما ریشه دارد و به این سادگی قابل تفسیر مجدد و قرائت دیگر نیست."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.