Skip to main content
فهرست مقالات

به کجای این شب آویزم قبای ژنده ام را

نویسنده:

(5 صفحه - از 90 تا 94)

کلید واژه های ماشینی : نویسنده تفاوتی میان فقه شیعه ، امامان شیعه با خاتمیت پیامبر ، پیامبر ، امامان ، شیعه ، ولایت ، شیعیان ، خواندن امامان شیعه با خاتمیت ، دین ، حجت

مقاله زیر متن پاسخ دوم دکتر سروش به حجة‌الاسلام بهمن‌پور است، که در آن، ضمن تکرار دعاوی گذشته بسط بیشتری در آنها درافکنده‌اند. از نظر نویسنده شارح و مفسر خواندن امامان شیعه با خاتمیت پیامبر اسلام علیهم‌السلام سازگار نیست. دانش پیامبران بی‌واسطه اجتهاد، مقرون به عصمت و برای دیگران حجت است و اگر این مراتب را به امامان علیه‌السلام نسبت دهیم تفاوتی با نبوت ندارد. از نظر نویسنده تفاوتی میان فقه شیعه و سنی نیست، چنان که تفاوتی میان تفسیر و کلام آن دو نیست. به نظر ایشان نباید حساب اندیشه را از تاریخ آن جدا کرد.

خلاصه ماشینی:

"دانش پیامبران بی‌واسطه اجتهاد، مقرون به عصمت و برای دیگران حجت است و اگر این مراتب را به امامان علیه‌السلام نسبت دهیم تفاوتی با نبوت ندارد. سخنان شما در خصوص پیشوایان مکرم شیعه و مراتب قرب معنوی و درجات ولایت باطنی آنان و اخبار و مأثورات مربوط به آن (که البته نظائر آنها در همه ادیان و در باب همه پیشوایان به وفور یافت می‌شود و از همه غلیظ‌تر و شدیدتر در زیارت جامعه کبیره که مرام‌نامه تشیع غالی است) علاوه بر آن‌که تکرار مدعا بود، پیوندی با پرسش بنیادین این مباحثی قلمی نداشت. نکته عجیب در گفته‌های آقای سروش فتوای صریحی است که پیروی از فقه اهل سنت را روا و مجزی اعلام می‌کنند، معلوم نیست چه مدرک و مبنایی برای این سخن وجود دارد و با کدام حجت چنین ادعایی کرده‌اند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.