Skip to main content
فهرست مقالات

هانس کونگ؛ فریادگر کلیسای کاتولیک

نویسنده:

ISC (9 صفحه - از 99 تا 107)

کلید واژه های ماشینی : کلیسا، هانس کونگ، پاپ، کلیسای کاتولیک، خطا، شورای واتیکانی دوم، خطاناپذیری، کتاب مقدس، خطاناپذیری پاپ، فریادگر کلیسای کاتولیک

هانس کونگ، یکی از شخصیت های تأثیرگذار در کلیسای کاتولیک، نامش همراه «شورای واتیکانی دوم» به عنوان مشاور پاپ ژان بیست و سوم معروف است. نگاه انتقادی او به دستگاه کلیسای کاتولیک در طول دوره «شورای واتیکانی دوم» و پس از آن بر هیچ متفکری پوشیده نیست. نگارش اثر مهم وی به نام خطاناپذیری؟ پرسشی بی پاسخ([1]) به خروج وی از کالج کاتولیکی منجر شد. در این مقاله، تلاش شده جایگاه این شخصیت در تحولات کلیسای کاتولیک نشان داده شود و چون این شخصیت سال ها در کنار پاپ جدید بوده و با وی اختلافاتی داشته، به این مسئله نیز به صورت گذرا توجه شده است. ارزیابی و نتیجه گیری حرف آخر این مقاله است.

خلاصه ماشینی:

"وی در جواب از این سؤال که «آیا کلیسا خطاناپذیر است؟» می گوید: آنچه واقعیت دارد این است که از یک سو، هیچ مسیحی نمی تواند منکر وعده های داده شده به کلیسا باشد که برای آن ها شواهدی([19]) از کتاب مقدس وجود دارند; و از سوی دیگر، خطاهای کلیسا را باید قبول کرد; خطاهایی که هیچ عاقلی نمی تواند آن ها را نپذیرد; زیرا اولا، الهیات کاتولیک حاوی قضایای معین و نیز شعائر و قواعد ایمانی است که نمی توان آن ها را خالی از خطا دانست; ثانیا، به ویژه باید امکان خطا در جملات و تعاریف سلبی را جدی گرفت، از آن حیث که آن ها قضایای جدلی به قصد رفع خطا بوده اند; ثالثا، تنها یک پرسش وجود دارد و آن اینکه آیا قضایای استثنایی از کلیسا وجود ندارند که ذاتا خالی از خطا باشند؟ ما چنین پاسخ می دهیم که: اولا، مطابق مقام تعلیمی عادی، دست کم یک آموزه به عنوان آموزه خطاناپذیر کلیسا وجود دارد که توسط بسیاری از افراد اهل کلیسا و بسیاری از الهی دانان خطا و اشتباه تلقی می شود; ثانیا، نکته حیاتی که نه شورای یک و دو آن را نشان دادند و نه الهی دانان، این است که کلیسا و رهبری آن یا الهیات آن می توانند قضایایی را مطرح کنند که ذاتا نمی توانند خطا باشند; ثالثا، نمی توان انکار کرد که خطاهای عینی توسط مقام تعلیمی کلیسا پیش آمده اند."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.